UNESCO İletişim ve Koordinasyon Ofisi Açılıyor

20 January 2021 in TARKEM

Valilik İcra Kurulu, İzmir Tarihi Liman Kenti olarak UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne girmiş olan Kemeraltı ve Çevresi alanını görüşmek ve planlarını paylaşmak üzere bir araya geldi.

Toplantı, UNESCO sürecinden sorumlu İzmir Valiliği Vali Yardımcısı Sayın Barış Demirtaş başkanlığında, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Konak Belediyesi, Yatırım ve İzleme Koordinasyon Başkanlığı, Vakıflar Bölge Müdürlüğü, İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, İzmir Ticaret Odası ve TARKEM’in katılımı ile gerçekleşti.

Bakanlıkla imzalanan protokol gereği, alan yönetimi ofisini kurma ve alan yönetim planının hazırlanarak Dünya Miras Listesi adaylık dosyasını hazırlama görevini üstlenen TARKEM, bu toplantıların eşgüdümü ve koordinasyonu arttıracağını ifade etti. Alan Başkanı Sayın Abdülaziz Ediz yaptığı konuşmada “Bugüne kadar yapılan planlar ve çalışmalar çok önemli, şimdi UNESCO süreci ile birlikte alanın tüm kurumlarca sahiplenilmesi sağlanarak, hedefimiz olan 2023 yılı sonuna kadar tüm odalar, vatandaşlar, ziyaretçiler, esnaflar ve bu alanı kullanan diğer tüm paydaşlar ile beraber planlayarak UNESCO Dünya Mirası Adaylık Dosyamızı hazırlayıp gerekli mercilere sunacağız.” dedi.

Vali Yardımcısı Sayın Barış Demirtaş ise “Bu toplantılar süreci hızlandırmalı, somut adımlar atılmalı.” diyerek toplantıyı Şubat ayında tekrar toplanmak üzere sonlandırdı.

TARKEM Ofisini “Hükümsüz”e Açtı

4 January 2021 in TARKEM

Türkiye’nin yeni dijital platformu Exxen’in büyük bir merakla beklenen yapımlarından biri olan “Hükümsüz” dizisi ilk bölümü ile yayına girdi. TARKEM sinema sektörünün bölgeye ilgisini artırmak, Kemeraltı’nın daha fazla görünür olmasını sağlamak amacıyla ofisini İzmir Vakfı bünyesinde kurulan İzmir Sinema Ofisi çalışmaları ile dizi ekibine açtı. Dizinin bazı sahneleri TARKEM’in Abacıoğlu Hanı ofisinde çekiliyor. Dizi profesyonel teknik ekibi ve oyuncu kadrosu ile birçok başarılı yerli Türk filminden tanıdığımız Ömer Faruk Sorak yönetmenliğinde hayata geçiriliyor.

Kamera arkasında yaklaşık 100 kişinin çalıştığı dev bir ekiple hayata geçirilen projede, TARKEM ofisi dışında Abacıoğlu Hanı’nda yer alan Konak Belediyesi’ne ait Kemeraltı Mutfağı da kullanılıyor. Kemeraltı sokaklarında da birçok sahnenin çekildiği dizi, Kemeraltı esnafına da bu zor zamanlarda bir hareketlilik getirdi. Dizi seti için ihtiyaç duyulan birçok alışveriş de Kemeraltı’ndan yapılıyor. Hem dizi ekibinin oluşturduğu kalabalık hem de dizi setini görmek isteyen meraklıların Kemeraltı’na gelmesiyle esnafın satışları olumlu yönde etkilendi. Kemeraltı esnaflarından Hayrullah Örük; “Pandemi sebebiyle esnaf olarak çok zor zamanlardan geçiyoruz. Bu son sokağa çıkma yasaklarıyla birlikte iyice iş yapamaz olduk. Bu dizi çekimlerinin Kemeraltı’nda yapılıyor olması bize çok güzel bir hareketlilik getirdi. Dizi ekibi tüm ihtiyaçlarını Kemeraltı’ndan karşılıyor, alışverişlerini bizden yapıyor. Dizi izlenmeye başladıktan sonra popüler oldukça buraları görmeye daha çok insan gelecektir diye düşünüyoruz. Bu tür çalışmaların artmasını bekliyoruz.” dedi.

Kadın cinayetlerine dikkat çeken dizi, gerçek hayat hikayelerini ele alıyor.

Sinema Sektörü Kemeraltı’nın Farkına Vardı

21 December 2020 in TARKEM

2500 yıllık geçmişiyle bir çok farklı uygarlığa ve hikayeye ev sahipliği yapmış olan Kemeraltı, sinema sektörünün de ilgisini çekmeye başladı. İzmir Vakfı bünyesinde kurulan İzmir Sinema Ofisi’yle birlikte sektörün ihtiyaçlarına yönelik yapılan çalışmalar meyvesini veriyor. TARKEM olarak Sinema İzmir Destek Ağı’nın üyesi olarak İzmir Sinema Ofisi’nin çalışmalarına destek veriyoruz. Son iki yıldır düzenleyicileri arasında yer aldığımız Kısa Kısa Kemeraltı Kısa Film Yarışması’nın sayesinde yüzlerce kısa filmin çekildiği Kemeraltı, şimdi de bir televizyon dizisine ev sahipliği yapacak.

1 Ocak 2021 tarihi itibari ile yayın hayatına başlaması planlanan yeni dijital platform Exxen‘de yayınlanacak olan “Hükümsüz” isimli dizinin çekimlerine Kemeraltı’nda başladı. Ayla ve Müslüm filmlerinin yapımcısı Mustafa Uslu ile G.O.R.A, Vizontele, Aşk Tesadüfleri Sever, Yahşi Batı gibi bir çok sayıda başarılı film, müzik klibi ve dizi yönetmenlikleri bulunan Ömer Faruk Sorak’ın yönetmenliğini üstlendiği dizi 8 bölüm sürecek. Dizinin bazı sahneleri TARKEM’in Abacıoğlu Hanı’ndaki ofisinde çekilecek. Kemeraltı’nda farklı mekanlarda çekilecek olan dizinin oyuncu kadrosunda Burçin Terzioğlu, Alican Yücesoy, Hande Doğandemir ve İsmail Hacıoğlu başrollerde yer alacak. Kadına şiddet konusunu ele alacak olan dizinin sloganı “Engellenebilir her ölüm cinayettir” şeklinde.

Google Translate »
Bize Whatsapp'tan ulaşın.