Tüm Paydaşlar Valilik İcra Kurulunda Toplandı

December 26, 2019 in TARKEM

Yaklaşık 3 yıl önce Tarihi Kemeraltı Projesi İcra Kurulu olarak Valilik kararı ile oluşturulan İcra Kurulu, Vali Yardımcımız Sn. Barış Demirtaş’ın başkanlığında toplandı. Kemeraltı ve çevresi ile ilgili tüm önemli kurumların bir araya geldiği toplantıda, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Konak Belediyesi, TARKEM, İzmir Ticaret Odası, Vakıflar Bölge Müdürlüğü ve İzmir Kalkınma Ajansı bölgede yaptığı çalışmalar hakkında sunum yaptı. Bölgede yapılan çalışmaların tüm ilgili paydaşlarla koordinasyonunu sağlamak adına gerçekleştirilen İcra Kurulu Toplantısı onuncu defa toplandı ve 2020 yılı için yapılacaklar konusunda da işbirliği yapılması konusunda karar verildi.

Sefarad Kültür Festivali Bu Yıl Dopdolu

December 24, 2019 in TARKEM

Geçen yıl ilki yapılan İzmir Sefarad Kültür Festivali’nin ikincisi bu yıl 26 Aralık 2019 – 3 Ocak 2020 tarihleri arasında, Tarihi Kemeraltı’nda tekrar gerçekleşiyor. Festival, kentin en önemli bileşenlerinden olan ancak uzun zamandır İzmir kent kültürü sahnesinde göremediğimiz Sefarad Kültürü’nü yaşatıyor ve paylaşıyor. Konak Belediyesi ve İzmir Musevi Cemaati tarafından düzenlenen festivale, TARKEM, İzmir Sanat Derneği, Kentimiz İzmir Derneği, Ebruli Turizm, Hezarfen Film Galeri ve Alsancak Dostlar Fırını da destek veriyor. Geçen yıl yoğun bir katılımın olduğu festival, geleneksel bir etkinlik olmaya başlıyor.

Festival Facebook etkinlik sayfası için tıklayın.

Festivalde bu yıl, müzik, sergi, gezi, film gösterimlerini içeren zengin bir program var. İşte detaylı festival programı:

Sefarad Kültürü Nedir?

İzmir kentinin ve 16. yüzyıldan itibaren, özellikle bugünün Konak ilçe alanının etnik mozaiğinin önemli bir bileşeni olan Sefarad toplumunun hafızasında geniş bir kültür birikimi barınmaktadır.

Sefaradlar Anadolu’ya geldiklerinde sadece kendi kültürlerini getirmemiş, yüzyıllar boyunca Müslüman ve Hristiyan toplumu ile yan yana, iç içe yaşamanın sonucu olarak bu kültürlerden birçok öğeyi de kucaklamışlardır.

Sonuçta; müziği, mutfağı, gelenekleri ve sanata yansımaları ile dünyada tek olan, İzmir’e özgü bir “Sefarad Kültürü” ortaya çıkmıştır.

Mavi Kortejo’da Sona Doğru

December 23, 2019 in TARKEM

2018 yılı sonunda ihalesi yapılarak 2019 yılında restorasyon uygulaması başlayan Mavi Kortejo projesinde sona yaklaşıldı. TARKEM’in ilk projesi olan Mavi Kortejo, Gençlik Hosteli işleviyle 2020 yılında hizmet vermeye başlayacak.

Tarihi yapı projesine uygun şekilde yenileniyor. Yapının aslına uygun şekilde yapılan restorasyon çalışmalarında her türlü detaya dikkat ediliyor. Projede en son ahşap doğramalar takıldı, zemin seramikleri döşendi ve çatı komple onarıldı. Projenin 2020 yılının ilk çeyreğinde tamamlanması planlanıyor.

Google Translate »