İZKA İzmir Tarihi Kent Merkezi’nde Harekete Geçiyor

November 13, 2019 in TARKEM

İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) Genel Sekreteri Sayın Mehmet Yavuz ve İZKA uzmanları TARKEM’e çalışma ziyaretinde bulundu. İzmir Tarihi Kent Merkezi’nde yenilikçilik, girişimcilik ve inovasyon konularında yapılanlar ve kısa-orta vadede yapılacaklar hakkında TARKEM’den bilgi alan İZKA; bölgenin İzmir’İn kalkınması için çok önemli olduğunu vurguladı. Toplantıda sadece kültür ve turizm konuları değil, özellikle gençler ve İzmir’e son zamanlarda gelen beyaz yakalı çalışanların Tarihi Kent Merkezi’ne çekebilecek projeler görüşüldü. Genel Sekreter Sayın Yavuz “TARKEM’in alanda yaptıklarını heyecanla izliyoruz, İZKA olarak bu alanın yenilenmesini çok önemsiyoruz. Bu nedenle alanda yapılmak istenen her konuda kendi stratejik eksendeki çalışmalarımızla desteğe hazırız.” dedi. Özellikle Yusuf Rıza Ofisleri Projesi üzerinde durulan toplantıda Sayın Yavuz “Yusuf Rıza Ofisleri’nin geldiği aşama çok önemli. Üst düzeyde imzalanmış mutabakat zaptı ve bir yandan içerik geliştirme faaliyetleri şehrimiz adına çok önemli, yakından takip ediyoruz ve sürecin neresinde nasıl olacağımızı en kısa zamanda tarifleyeceğiz.” dedi. TARKEM adına Uğur Yüce, İZKA’nın kültürel varlıkların korunması, Tarihi Kent Merkezi’nin canlandırılması konularında yaptıklarından dolayı teşekkür ederken, bu işbirliği modelinin yakın zamanda somutlanacak olması, alan için çok önemli bir gelişme olarak değerlendirildi.

Yaratıcı Öğrenciler Metruk Yapılara İşlev Geliştirecek

November 4, 2019 in TARKEM

TARKEM, Tarihi Kent Merkezi için yaptığı çalışmalarda üniversitelerle yaptığı işbirliklerine devam ediyor. Son olarak Prof. Dr. Neşe Kumral’ın önderliğinde Ege Üniversite İktisat Fakültesi Yaratıcı Ekonomiler dersi alan öğrenciler, bir dönem boyunca alandaki sosyal ve ekonomik hayata katılmayan metruk ve boş binalar için çeşitli projeler geliştirmek üzere çalışmalar hazırlayacaklar. TARKEM Genel Müdürü Sergenç İneler eşliğinde tüm alanı gezerek binaları belirleyen öğrenciler, binalar için çeşitli yenilikçi işlevlerle birlikte fizibilite raporlarını hazırlayacaklar. Gezi sonrası öğrenciler gördükleri manzara konusunda şaşkınlıklarını dile getirirken, TARKEM projelerini gördükten ve dinledikten sonra umutlarının çoğaldığını belirtti.

Saha ziyareti sırasında Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği yeni başkanı Semih Girgin’in keyifli Kemeraltı anlatımıyla da bölgenin başka bir kitlesini de dinleme şansı bulan gençler adına Sayın Kumral “Ders gerçek kişilere; gerçek kurumlara dokunmasıyla çok önemli bir içeriğe imza atıyor. TARKEM’e tüm çabaları için teşekkür ediyorum” diyerek duygularını dile getirdi.

Büyükşehir Belediye Başkanlarının Eşleri Kemeraltı’nda Buluştu

November 1, 2019 in TARKEM

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Sayın Tunç Soyer’in ev sahipliğinde İzmir Çalıştayı için bir araya gelen büyükşehir belediye başkanları yoğun bir gündemle istişarelerini sürdürürken, eşleri de “kadın” gündemiyle bir araya geldi. Kadınları ekonomik ve sosyal anlamda güçlendirmek için neler yapılabileceğine dair beyin fırtınası yapan ve deneyimlerini paylaşan başkan eşleri, bu konuda işbirliği yapmak ve ortak projeler üretmek üzere karar aldı. Sayın Neptün Soyer’in ev sahipliğinde bir araya gelen başkan eşleri toplantının ardından tarihi Kemeraltı turu yaparak, balık, sebze ve meyve tezgahlarıyla İzmir’in en önemli deneyim merkezlerinden biri olarak bilinen Havra Sokağı’na, ardından Başdurak Turistik El Sanatları Çarşısı’na, son olarak da tarihi Kızlarağası Hanı’na gitti. TARKEM Genel Müdürü Sergenç İneler’in eşliğinde gerçekleşen gezide Tarihi Kemeraltı Çarşısı’nın büyüsü karşısında etkilenen konuklar, “Daha önce defalarca gelmemize rağmen, Kemeraltı’nın bu etkileyici kültür ve tarihi hakkındaki hikayeleri, kısa bir zaman içerisinde yapılacakları duyunca çok mutlu olduk” diyerek duygularını dile getirdiler.