Almanya Federal Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisinin TARKEM’e Ziyareti

24 July 2021 in TARKEM

Almanya Federal Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Jürgen Schulz, İzmir’deki gelişmeleri takip etmek üzere kente bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyareti sırasında özellikle Tarihi Kemeraltı Çarşısı’nı deneyimlemeyi arzu ettiğini bildiren Sayın Büyükelçi; Smyrna Antik Kenti Kazısı, Kızlarağası Hanı ve Saat Kulesi’ne gerçekleştirdiği ziyaretlerinin ardından Anafartalar Caddesi üzerinde bulunan hanları, sebilleri, camileri, havraları ve Havra Sokağı’nı gezerek turu tamamladı. Büyükelçinin Kemeraltı ziyaretinde kendisine Yönetim Kurulu Üyemiz Sayın Nesim Bencoya ve Profesyonel Rehber Serdar Çelenk eşlik etti.

Büyükelçi, özellikle Tarihi Kemeraltı Çarşısı’nın geleceği için önem teşkil eden “İzmir, Tarihi Liman Kenti” dosyasının UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınması süreci hakkında bilgi almak ve son dönemde bölgede yapılan restorasyon çalışmaları hakkında fikir sahibi olmak için TARKEM ofisini de ziyaret etti.

Tarihi Alana dair bilgi ve projeler, Genel Müdürümüz Sergenç İneler tarafından detaylı bir sunum ile Sayın Büyükelçiye aktarıldı. Büyükelçi: “Kemeraltı, Kadifekale, Basmane bölgeleri, bu kentin öz evlatları. İzmir’in özü niteliğindeki bu yerleri yakından takip etmeye devam edeceğim. Ülkem adına da bu bölgelerde yapılması gereken ne varsa yapmaktan mutluluk ve onur duyarım” dedi.

Ziyaretin yakın zaman içerisinde, bölge için olumlu iş birliklerine dönmesi dileği ile ofisimizden uğurladığımız Sayın Büyükelçi Jürgen Schulz’a TARKEM’e ziyaretlerinden dolayı şükranlarımızı sunarız…

Kemeraltı Lezzetleri Gastro Show’da Tanıtıldı!

30 June 2021 in TARKEM

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ana sponsorlarından biri olduğu “7 Şehir, 7 Bölge, 7 Ülke” konseptiyle yola çıkan Gastro Show, İstanbul Kongre Merkezi Açık Alan – ICC’de yüzlerce katılımcıya, onlarca oturuma ve binlerce ziyaretçiye ev sahipliği yaptı.

Türkiye’den ve dünyadan gastronomi üst düzey şefler ve gastronomi uzmanlarının katılımıyla gerçekleştirilen etkinlikte Türk mutfağının önemli lezzetlerinin tanıtıldığı çeşitli atölyeler ve çeşitli ülkelerin mutfakları hakkında bilgilendirici oturumlar gerçekleştirildi.

İstanbul Kongre Merkezi açık alanında yer alan İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin stant alanı büyük bir ilgiyle 28-30 Haziran tarihleri arasında ziyaret edildi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu ve eşi Dilek İmamoğlu ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Tunç Soyer ve eşi Neptün Soyer, İstanbul Kongre Merkezi açık alanında yer alan İzmir Büyükşehir Belediyesi stant alanında bir araya geldi. İzmir standındaki TARKEM, Halkın Bakkalı, Visit İzmir, Fuar İzmir, Turuncu Çember, Baysan A.Ş., Tohum Merkezi, Üretici Pazarı, Coğrafi İşaretli Ürünler ve Terra Madre bölümlerini gezen Sayın Ekrem İmamoğlu ve eşi Dilek İmamoğlu’na karadut şerbeti ile İzmir bölgesine özgü lezzetler ikram edildi.

Kemeraltı Lezzetlerinin tadım fırsatı bulunarak tanıtıldığı TARKEM standı da fuarda yerini aldı. Fuara gelen ziyaretçiler, Kemeraltı Lezzetleri başta olmak üzere İzmir ve Ege bölgesi gastronomi kültürü hakkında bilgi edindi.

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Kemeraltı ve Çevresi barındırdığı somut olmayan kültürel miras ögeleriyle de çok renkli bir kültür mozaiği barındırmaktadır. Yüzyıllardır zengin bir ticaret merkezi olarak varlığını sürdüren Kemeraltı Çarşısı’ndan nice markalar doğmuş, nice ürünler çıkmıştır.

UNESCO VE TARKEM’den Ankara Çıkarması

8 June 2021 in TARKEM

UNESCO İzmir Tarihi Liman Kenti Alan Başkanı Abdülaziz Ediz ve TARKEM Genel Müdürü Sergenç İneler, Kemeraltı ve çevresi için yürütülen çalışmalar, alan yönetimi ve yönetim planının hazırlanması sürecinde resmi temaslarda bulunmak üzere iki gün boyunca Ankara’daydı.

İlk görüşme T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Birol İnceciköz ve Tespit ve Planlama Dairesi Başkanı Gökhan Bozkurtlar ile gerçekleştirildi.


Ziyaretlerin ikinci gününde Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan ile gerçekleştirilen görüşmede İzmir Tarihi Kent Merkezi’nde gerçekleştirilen çalışmalar ve alana ilişkin son durum bilgisi aktarıldı.

Ziyaretlerden bir diğeri Yatırım ve İşletmeler Genel Müdür Yardımcısı Levent Kırcan ile gerçekleştirildi.

Karayolları Genel Müdürlüğü’nden ilgili yetkililer ile İzmir Tarihi Kent Merkezi’nde yer alan Damlacık bölgesine ilişkin görüşmeler gerçekleştirildi.

Google Translate »
Bize Whatsapp'tan ulaşın.