İzmir’in Yöneticileri Kemeraltı’nda Bir Araya Geldi

12 September 2020 in TARKEM

12 Eylül 2020 – Cumartesi günü İzmir Valisi sayın Yavuz Selim Köşger, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter yardımcısı sayın Eser Atak, Konak Belediye Başkanı sayın Abdül Batur, TARKEM Yönetim Kurulu üyeleri ve beraberindeki heyetle Kemeraltı’nda çeşitli ziyaretler yapmak üzere bir araya geldi. Pandemi tedbirlerine dikkat edilerek yapılan ziyaretlerde, bölgede yürütülen çalışmalar hakkında bilgiler verildi. Kemeraltı’nda yapacağımız çok iş var diyen sayın vali: “Bunu hep birlikte yapmalıyız. Valiliğimize bağlı birimlerle birlikte, büyükşehir belediyesi, Konak Belediyesi, TARKEM ve vakıflar ile birlikte hareket ederek bunu başarabiliriz. Yürütülen projelerle iyileştirmeler başlamış. Bunun artarak devam etmesi gerekir. Biz de imkanlar dahilinde bu çalışmaları destekleyeceğiz.” dedi.

 

Heyet sabah 10.30 sularında Saat Kulesi önünde toplanarak, Kemeraltı’na giriş yaptı. Anafartalar Caddesi üzerinden ilerleyen heyet, yol üzerinde yer alan Yeni Şükran Oteli’ni de ziyaret etti. TARKEM Genel Müdürü Sergenç İneler’in mihmandarlık yaptığı heyet, Abacıoğlu Hanı’na geçerek burada TARKEM Yönetim Kurulu üyelerinin de dahil olduğu kahvaltıya katıldı. Kemeraltı’nın yöresel lezzetlerinin de sunulduğu kahvaltı sonrası, sayın vali ve beraberindeki heyet TARKEM ofisine geçerek yürütülen çalışmalar hakkında yapılan sunumu takip etti.

Sunum sonrası Yeşildirek Hamamı, Ali Galip Çikolata Fabrikası, Portekiz Sinagogu, Havra Sokağı, Etz Hayim Sinagogu gibi noktaları ziyaret eden heyet, sonrasında yine Anafartalar Caddesi üzerinden geçerek Salepçioğlu Camii’ne uğradı. Restorasyon süreci devam eden Dumlupınar Okulu’nu da yerinde inceleyen heyet, Konak Belediyesi’ne ait olan Ayla Ökmen Semt Merkezi’nde mola verdi. Mola sonrası 2. Beyler Sokak Sağlıklaştırma Projesi’ni de inceleyen heyet, İzmir Valiliği önünde programı tamamlamış oldu.

TARKEM Proje Sayısını 14’e Çıkardı

28 August 2020 in TARKEM

Kemeraltı ve çevresinde yürüttüğü projelerle tarihi yapıları koruyarak bölgeyi canlandırmayı amaçlayan TARKEM, bölgede yürüttüğü proje sayısını 14’e çıkardı. 944 Sokak’ta yer alan ve Vakıflar mülkiyetinde bulunan tarihi yapı, TARKEM tarafından restorasyon karşılığı 49 yıllığına kiralandı. Daha önce iştirakçi olarak yer aldığı 2. Beyler Kütüphanesi projesinin de başladığını açıklayan TARKEM, böylelikle İzmir’in Tarihi Kent Merkezi’nde yürüttüğü proje sayısını 14’e çıkarmış oldu.

Kiralanan tarihi konak TARKEM’in daha önce satın aldığı Tevfik Paşa Konakları ve restorasyonu tamamlanan Mavi Kortejo projelerine komşu konumda yer alıyor. Özgün mimarisi, nitelikli işlemeleriyle göze çarpan yapının; söveleri, iç mekan tavan ve duvar süslemeleri özellikle çok iyi korunmuş durumda. Yapı aynı zamanda konum olarak EÇEV Vakfı mülkiyetinde bulunan, proje çalışmaları Konak Belediyesi tarafından tamamlanan ve İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından restorasyon uygulaması devam etmekte olan Carfi Konağı’na komşu parselinde yer alıyor.

Basmane Hatuniye Bölgesi’nde bulunan ve “Vakıflar Konağı 1” olarak isimlendirilen projenin, 2 yıl boyunca sürecek mimari projelendirme, izin ve onay süreçlerinden sonra yapımına başlanması planlanıyor. Yapının işlevi Carfi Konağı’na entegre şekilde çalışacak ve bir birini destekleyecek şekilde belirlenecek.

TARKEM, İzmir’in tarihi miraslarını koruyarak, gelecek kuşaklara aktarmak üzere bölgede yaptığı çalışmalara devam ediyor.

Projenin mevcut durumunu aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz:

2. Beyler Kütüphanesi Projesi Başlıyor

26 August 2020 in TARKEM

TARKEM’in İzmir Tarihi Kent Merkezi’nde yaptığı çalışmalarda birlikte hareket ettiği stratejik ortağı Kentimiz İzmir Derneği, Tarihi İstiklal Okulu’ndan sonra bir tarihi yapıyı daha hayata kazandırmak üzere harekete geçti. 2. Beyler Sokağı’nda (848 Sokak) bulunan tarihi arşiv binasının tahsisi için İzmir Valiliği’yle protokol imzalandı. TARKEM’in iştirakçi olduğu projede, tarihi yapı “Yeni Nesil Kütüphane” olarak özellikle çocuk ve gençler için bir okuma ve araştırma merkezi işleviyle hizmet verecektir. Yapı tescilli parsel üzerinde uzun zamandır kullanılmadığı için yıpranmış gibi gözükse de, uygulaması gerçekleştirildiğinde hem alışveriş için Kemeraltı’na gelen ziyaretçilerin çocuklarının zaman geçirebileceği, hem de çok çeşitli kaynaklara ulaşabilecekleri bir merkez haline gelecektir.

Adını üzerinde bulunduğu sokaktan alan 2. Beyler Kütüphanesi’nde; etüt salonları, sesli/sessiz okuma salonları, esnek ve ortak çalışma alanları, dijital kütüphane, etkinlik alanı, çocuklara yönelik atölye alanı ve kafe hizmeti verilecektir.

2020 yılı içerisinde İzmir Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı tarafından uygulamasına başlanması beklenen yapıda TARKEM, iştirakçi olarak yer almaktadır. İzmir Valiliği’nin verdiği destekle İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından şu anda yapımı devam eden 2. Beyler Sokak Sağlıklaştırma Projesi ile çok daha görünür olacak olan bölge, bu yapının tekrar kamuya kazandırılmasıyla birlikte Kemeraltı için çok önemli bir çekim noktası olacaktır.

Projenin mevcut durumunu aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz:

Google Translate »