UNESCO İzmir Koordinasyon ve İletişim Ofisi Açıldı

17 March 2021 in TARKEM

İzmir Tarihi Kent Merkezi’nin 2500 yıllık tarihi boyunca hem bir liman kenti olması hem de İpek Yolu’nun Avrupa’ya açılan bir kapısı olması nedeniyle taşıdığı önem çok büyük. 2020 yılı Nisan ayından beri UNESCO’nun Geçici Miras Listesi’nde bulunan Kemeraltı ve çevresi alanın Dünya Miras Listesi’ne girmesi durumunda, alana dair farkındalık ulusal ve uluslararası boyutta artarken yerli ve yabancı turist potansiyeli yükselecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, UNESCO İzmir Koordinasyon ve İletişim Ofisi’nin bugün resmi açılışı gerçekleşti. Basmane’de bulunan ofisin açılış törenine İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tunç Soyer, Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, İl Kültür Turizm Müdürü Murat Karaçanta ve Alan Başkanı Abdüzaziz Ediz katılım sağlarken ilgili pek çok bürokrat da açılışta yer aldı.

Ofiste çalışacak olan uzmanlar 1 yıl boyunca alan yönetim planının hazırlanmasından sorumlu olacaklar. 2023 yılında ise hedef Dünya Miras Listesi adaylık dosyasının hazırlanarak sunulması olacak.

Heyet açılış sonrasından Basmane sokaklarında da kısa bir keşif gezisi gerçekleştirdi. Özellikle Hatuniye Camii’nin restorasyon çalışmaları ve bölgedeki diğer yapılar ile ilgili yerinde incelemelerde bulundu.

TARKEM’in 17. Projesi “Mesrure Hanım Konağı”

9 March 2021 in TARKEM

Kemeraltı ve çevresinde yürüttüğü projelerle tarihi yapıları koruyarak bölgeyi canlandırmayı amaçlayan TARKEM, Hatuniye Bölgesi’nde yer alan “Mesrure Hanım Konağı”nı uzun dönem kiralayarak bölgede yürüttüğü proje sayısını 17’ye çıkardı. Kiralanan tarihi konak TARKEM’in daha önce satın aldığı Tevfik Paşa Konakları ve restorasyonu tamamlanan Mavi Kortejo projelerine komşu konumda, Kemeraltı’nın ana arteri Anafartalar Caddesi’nin Basmane yönünde yer alıyor. Proje, 17. yüzyılda Türklerin yoğun olarak yaşadığı Hatuniye bölgesinde bulunmakta.

Projenin 2 yıl boyunca sürecek mimari projelendirme, izin ve onay süreçlerinden sonra yapımına başlanması planlanıyor. TARKEM, İzmir’in tarihi miraslarını koruyarak, gelecek kuşaklara aktarmak üzere bölgede yaptığı çalışmalara devam ediyor.

TARKEM’den Yeni Proje

17 February 2021 in TARKEM

Kemeraltı ve çevresinde yürüttüğü projelerle tarihi yapıları koruyarak bölgeyi canlandırmayı amaçlayan TARKEM, Kestelli Bölgesi’nde yer alan “Kestelli Konağı 1” ‘i Şubat 2021’de satın alarak bölgede yürüttüğü proje sayısını 16’ya çıkarıyor. Yapı tescilli bir tarihi eser olmasıyla ön plana çıkarken TARKEM’in diğer gayrimenkul projeleri olan Yusuf Rıza Ofisleri ve 442 Sokak Ofislerine ayrıca da restorasyon uygulaması devam etmekte olan Tarihi İstiklal Okulu’na komşudur.

Projenin 2 yıl boyunca sürecek mimari projelendirme, izin ve onay süreçlerinden sonra yapımına başlanması planlanıyor. TARKEM, İzmir’in tarihi miraslarını koruyarak, gelecek kuşaklara aktarmak üzere bölgede yaptığı çalışmalara devam ediyor.

Google Translate »
Bize Whatsapp'tan ulaşın.