TARKEM’den Kestelli Bölgesi’nde Bir Proje Daha

September 19, 2019 in TARKEM

TARKEM sosyo-kültürel projelerinin yanı sıra İzmir Tarihi Kent Merkezi’ndeki tarihi yapıların iyileştirmesine de devam ediyor. Arap Fırını Sokağı’nda (442 Sokak) yer alan tarihi İzmir evi, TARKEM’in 12. gayrimenkul projesi olarak yerini aldı. Kestelli Bölgesi’nde 5. proje olan tarihi yapı, Yusuf Rıza Ofisleri ve 442 Sokak Ofisleri 1 ve 2’nin de komşusu konumunda yer alıyor.

88. İzmir Enternasyonal Fuarı’nda gerçekleştirdiği Kemeraltı Sokağı ile Kemeraltı, Basmane ve Kadifekale’nin önemini bir kez daha hatırlatan TARKEM, böylelikle sıcak nokta stratejisine uygun olarak kurtarılması gereken bir yapıyı daha projeleri arasına dahil etti. Ağustos ayında Kestelli Bölgesi’ndeki Yusuf Rıza Eski İlkokulu’nda yapılması planlanan “Tasarım Odaklı Teknoloji Geliştirme Bölgesi”ne dair şehrin tüm önemli mülki amirleri ile bir iyi niyet antlaşması imzalayan TARKEM, Yusuf Rıza Eski İlkokulu’nda yapılacak bu projeyle bütünleşik yatırımlarının sayısını arttırıyor. Daha önceleri Arap Fırını Sokağı’nda (442 Sokak) 2 İzmir evini satın alarak 442 Sokak Ofisleri 1 ve 2 projelerinin gerekli ön izinlerini alan TARKEM, aynı sokak üzerindeki 3. mülkünü de satın alarak ofislerin sayısını 3’e çıkarmış oldu.

TARKEM tarafından yatırım yapılan bu tescilli yapının, “442 Sokak Ofisleri-3” olarak projelendirilerek önce projesi için gerekli onaylar alınacak olup, 2020 yılının son çeyreğinde inşaata başlanarak 2021 yılı içerisinde hizmete açılması planlanmaktadır.

Geniş avlusu, cumbası, yüksek tavanlı yapısı ve lokasyonu ile başta yeni nesil şirketlerin idari merkezleri için ideal bir ofis binası olacak olan 442 Sokak Ofisleri-3; Kemeraltı’nın yenilenmesi konusunda tüm İzmirlilerin bu projeye olan inancını arttırmıştır.

İEF’te Kemeraltı Sokağı Yüz Binleri Ağırladı

September 18, 2019 in TARKEM

Bu sene İzmir Enternasyonal Fuarı’nda ilk kez açılan “Kemeraltı Sokağı” ziyaretçilerden tam not aldı. Kemeraltı Sokağı’nda açılan 50 stant; Kemeraltı lezzetlerini, ustalarını, Kemeraltı’ndan çıkmış markaları 10 gün boyunca Kemeraltı coşkusunu ziyaretçilere yansıttı. Kemeraltı Sokağı nitelikli stant içeriği ve nezih ortamıyla fuarda ziyaretçilerin gözde mekanı oldu. Kemeraltı Sokağı’nı ziyaret eden yüz binlerce ziyaretçi bir yandan Kemeraltı’ndan çıkmış ve dünya devi olmuş Eczacıbaşı, Dalan, dyo gibi markaların tarihini öğrenirken, bir yandan da Kemeraltı’nın eşsiz lezzetleri olan söğüş, şambali, kazandibi, gözleme, peynir, çorba, helva, balık, midye gibi lezzetlerini de tatma imkanı buldu.

Kemeraltı Koruluğu’na 1881 Fidan

Kemeraltı Sokağı, İEF boyunca aynı zamanda bir sosyal sorumluluk projesine de imza attı. İçimizi yakan orman yangınlarından sonra başlatılan kampanyaya destek olmak amacıyla Kemeraltı Koruluğu oluşturmak üzere yola çıkan TARKEM, fuar boyunca gerçekleştirilen çeşitli etkinliklerle toplamda 1881 adet fidan için bağış topladı. Kemeraltı Antikacılar Çarşısı’nın düzenlemiş olduğu ve Yazar Sunay Akın, Konak Eski Belediye Başkanı Sema Pekdaş gibi değerli kişilerin öncülük ettiği Antika Mezatları’nın gelirlerinden 610 fidan bu koruluğa bağışlandı. Buna ilave olarak İFOD (İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği) ile ortak düzenlenen Kemeraltı, Kadifekale ve Basmane Sergisi‘nde yer alan fotoğrafların açık arttırması ile satılmasıyla 819 fidan daha elde edildi. Fuar boyunca Kemeraltı Sokağı’nda yine İFOD tarafından organize edilen “Yeşile Çağrı İnteraktif Sergi ve Yerleştirmesi” ile ziyaretçiler tarafından bağışlanan 452 fidan ile toplam sayı 1881 fidana ulaştı.

Kültür ve Tarih Sohbetleri 17 Değerli Konuşmacıyı Ağırladı

Kültürpark Uzun Havuz’da kurulan Kemeraltı Sokağı’nda stantların yanısıra çeşitli akademisyen, kent gözlemcisi, araştırmacı ile birlikte düzenlenen 17 farklı konuda Kemeraltı Sokağı Kültür ve Tarih Sohbetleri gerçekleştirildi. Toplamda 875 kişinin katıldığı sohbetlere ek olarak 9 Eylül Gazetesi ile ortaklaşa düzenlenen imza günlerinde Uğur Dündar, Yaşar Aksoy gibi isimler katılarak hem tarih, hem de kent bilincine vurgu yapıldı. Kemeraltı Sokağı Sahnesi tiyatro severleri de Sahne Tozu Tiyatrosu‘nun düzenlediği Tiyatro Atölyeleri’yle buluşturdu.

Kemeraltı Sokağı’nda Çocuklar Bilimle Buluştu

Kemeraltı’nın yarınında Kentimiz İzmir Derneği’nin standında Tarihi İstiklal Okulu Yenilikçi Öğrenme Merkezi’ni deneyimleme fırsatını da bulan çocuklar kodlama, 3D modelleme, pil motor, yelkenli tekne, zeplin, kolay arduino vb atölyelere ücretsiz katıldı. Kemeraltı’nın değerleri arasında yer alan Barçın Spor’un sponsorluğunda kurulan Planetaryum Çadırı‘na da ziyaretçiler büyük ilgi gösterdi. Çadırda 360 derece gökyüzü simülasyonları izleyen çocuklar, akşamları da teleskop ile ay ve diğer gezegenleri canlı canlı gözlemleme şansı yakaladı. Barçın Spor ile Gökyüzünde Seyahat etkinliğine ve atölyelere 10 gün boyunca 2.500’den fazla çocuk ve genç katıldı.

Hazine Avı İle Kültürpark’ı Keşfettiler

Kentimiz İzmir Derneği tarafından Kule Sakinleri Derneği ve D20 Masaüstü Oyunları Kulübü ile ortak düzenlenen “Kültürpark Hazine Avı”na 1.000 kişi katıldı. 14 Eylül 2019 günü saat 14.00 itibariyle alana gelen katılımcılar 1 gün boyunca Kültürpark’ın kültürel ve tarihi değerlerini, yerinde, eğlenceli bir oyunla öğrenmiş oldu. Haftalar öncesinde biletleri tükenen Kültürpark Hazine Avı çok fazla sayıda renkli görüntüye sahne oldu.

İzmirliler Kemeraltı Sokağı’nı Sevdi

İzmir’in ve ülkemizin en köklü ve en uzun soluklu fuarı olan ve bu yıl 88. kez kapılarını açan İzmir Enternasyonal Fuarı’nda, TARKEM girişimiyle oluşturulan Kemeraltı Sokağı ilk yılında Kemeraltı’nın birçok zenginliğini 10 gün boyunca tüm İzmirlilere tanıtmaya çalıştı. İEF’i 88 yıldır başarıyla sürdüren ve kentimize bu coşkuyu yaşatan başta İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne, İZFAŞ’a, stant katılımcılarımıza, değerli konuşmacılarımıza, organizasyon ekibimize, ziyaretçilerimize çok teşekkür ederiz.

Kemeraltı Bu Sene Fuarın Gözdesi Olacak

September 4, 2019 in TARKEM

6 Eylül’de, 88. kez kapılarını açacak olan İzmir Enternasyonal Fuarı’nda TARKEM’in bir projesi olan “Kemeraltı Sokağı” ziyaretçileri ile buluşuyor. Sokakta, esnaf lokantası, midye, balık, söğüş, sütlü tatlılar, kuruyemiş, helva, şambali, kahve, şerbet, turşu suyu gibi “Meşhur Kemeraltı Lezzetleri” bir arada sunulacak. Kemeraltı lezzetlerinin yanı sıra çarşının ustaları fuar boyunca ziyaretçilerini ağırlayacak. Gümüş, deri, takı, keçe, minyatür, kaligrafi ustaları hünerli elleriyle üretimlerine devam ederken, ziyaretçilerle çeşitli atölye çalışmaları yaparak ustalıklarını sergileme şansı bulacaklar.

“Kemeraltı’nın Dünü, Bugünü, Yarını…” sloganıyla TARKEM tarafından oluşturulan Kemeraltı Sokağı’nda, dününe dair her gün yapılacak iki kültür sohbetinin yanı sıra özellikle bu alanda doğup dünya markasına dönüşen Eczacıbaşı, dyo ve Dalan tarihsel hikayelerini bizlerle paylaşırken, sürpriz hediyelerle geçmişi yad edecekler.

Kemeraltı’nın yarınında TARKEM’in ve Kentimiz İzmir Derneği’nin projelerinin sergileneceği stantlarda Kemeraltı’nın canlandırılmasına yönelik hayata geçirilen projeler aktarılacak. Bu projelerden biri olan Tarihi İstiklal Okulu Yenilikçi Öğrenme Merkezi (KONTAK) standında çocuklara yönelik olarak kodlama, 3D modelleme ve çıktı alma, paraşüt atölyesi, planör atölyesi, zeplin atölyesi gibi çeşitli atölyeler düzenlenecek. Şu anda restorasyon çalışmaları devam eden projenin pilot uygulaması Kemeraltı Sokağı’nda yapılacak.

“Barçın Spor ile Gökyüzünde Yolculuk” Kemeraltı Sokağı’ndan Başlayacak

Kemeraltı’ndan çıkmış bir Türkiye markası olan Barçın Spor’un sponsorluğunda kurulacak olan Planetaryum Çadırı’nda her 15 dakikada bir oynatılacak filmler ile çocuklar 360 derece gökyüzünün keyfini yaşayacak; “Barçın Spor ile Gökyüzünde Yolculuk” Kemeraltı Sokağı’ndan başlayacak.

Kemeraltı Sokağı’nda İFOD (İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği) iş birliği ile bir de fotoğraf sergisi düzenlenecek. Sergide, Kemeraltı; Basmane ve Kadifekale’ye dair 47 fotoğrafçıdan 200 fotoğraf ziyaretçilerle buluşturulacak.

Yine Tarihi Kent Merkezi’nden doğmuş ve ülkemizde gıptayla izlenen Altınordu Futbol Kulübü de hem stantıyla hem de alanda yapacağı etkinliklerle sokağa renk katacak.

Kemeraltı’nın Parlayan Yıldızı: Antikacılar Çarşısı

Kemeraltı Antikacılar Çarşısı bu sene Kemeraltı Sokağı’nın en renkli etkinliklerinden birine ev sahipliği yapacak. Sokaktaki standının yanı sıra; her gün bir antika mezatı gerçekleştirerek ürünleri açık arttırma ile sahiplendirecek. Bu mezatlardan bazıları çocuklar ve ağaç dikimi yararına çalışan sivil toplum kuruluşlarına bağış olarak aktarılacak.

Kültür ve Tarih Sohbetleri

İzmir Tarihi Kent Merkezi’ne dair çok değerli çalışmaları bulunan yazar, akademisyen ve kent gözlemcileri ile beraber “Kültür ve Tarih Sohbetleri” fuarın bu seneki en önemli etkinlikleri arasında yer alacak.

Her gün saat 18:00 ve 20:00’de başlayacak iki farklı sohbetle, konusunda uzman kişiler, bilgilerini Tarih ve Sanat Müzesi avlusundaki Kemeraltı Sokağı Sahnesi’nde ücretsiz olarak anlatıyor olacak. Bu sohbetler özellikle İzmir ve Tarihi Kent Merkezi kültürü hakkında çok detaylı bilgiler verecek. Etkinliklerin detayları ve içeriği ile ilgili olarak TARKEM’in sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz. (https://www.facebook.com/events/1128007344063813)