Hatuniye Camii Restorasyonu İçin Harekete Geçildi

26 June 2020 in TARKEM

Basmane bölgesinde yer alan ve bulunduğu meydana ismini veren Hatuniye Camisi’nin restorasyon uygulaması için Vakıflar Bölge Müdürlüğü’yle görüşme gerçekleştirildi. Projesi hazır olan tarihi cami için Vakıflar Bölge Müdürü Sn. Muzaffer Ataseven, “Uygulamanın başlaması için ihale hazırlıklarına en kısa zamanda başlıyoruz. Bu değerli kültür hazinelerimizin yaşatılması için Vakıflar Bölge Müdürlüğü olarak birçok çalışma yürütüyoruz. Ziyaretleriniz için teşekkür ederiz.” dedi. Orhan Beşikçi ve Mustafa Oğuz’un katıldığı toplantıya TARKEM Genel Müdürü Sergenç İneler de hazır bulundu.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Gürün: “TARKEM İle İşbirliğine Hazırız”

18 June 2020 in TARKEM

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ü, İzmir’e yaptığı ziyaretinde TARKEM Abacıoğlu Hanı Ofisi’nde ağırladık. Çeşitli görüşmeler ve işbirlikleri yapmak üzere geldiği İzmir’de, Tarihi Kent Merkezi’nde yapılan çalışmaları da takip ettiğini dile getiren Gürün; “Burada Türkiye’ye model olacak bir yapı kurmuşsunuz. Kemeraltı ve çevresi İzmir için çok değerli bir hazine. Buradaki tarihi yapılarda geçmişte benim de anılarım var. Bu anıları yaşatmak, gelecek kuşaklara aktarmak çok önemli. Gördüklerimden çok etkilendim, bizim de yürüttüğümüz benzer projelerimiz var. Fikir alışverişine her zaman açığız ve nasıl işbirlikleri yapabileceğimizi mutlaka değerlendireceğiz.”

TARKEM Yönetim Kurulu üyeleri Uğur Yüce ve Hasan Eke, Genel Müdür Sergenç İneler ve Kentimiz İzmir Derneği Genel Sekreteri Sedef Özer’İn hazır bulunduğu ziyarette, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’e yapılan çalışmalar hakkında detaylı bir sunum yapıldı. Sayın başkana ziyaretleri ve destekleri için teşekkür ederiz.

Kemeraltı UNESCO Alan Yönetim Ofisi Kuruluyor

15 June 2020 in TARKEM

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Nisan ayında UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’ne kabul edilen “İzmir Tarihi Liman Kenti”nin merkezi olan Kemeraltı’nı gezdi. Saat Kulesi’nden başlayarak Kemeraltı içinde bir çok tarihi noktayı ziyaret eden ve esnafla sohbet eden Ersoy, daha sonra TARKEM’in Abacıoğlu Hanı’ndaki ofisine gelerek yürütülen çalışmalar hakkında bilgi aldı. Bakan Ersoy ve beraberindeki heyet görüşmenin ardından tarihi bölgenin kalbinde yer alan Smyrna Agorası’na giderek burada UNESCO sürecindeki gelişmelerle ilgili bir basın toplantısı gerçekleştirdi.

Smyrna Agorası’nda düzenlenen basın toplantısında Çeşme Projesi hakkında kısa bir bilgi veren Bakan Ersoy “Bu projeden elde edilen gelirlerin bir kısmı projenin altyapısında kullanılırken, bir kısmını da Kemeraltı’ndaki projelere aktarılacak. Biliyorsunuz Kemeraltı ve çevresi “İzmir Tarihi Liman Kenti” olarak UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’ne girdi. Kalıcı listeye girmesi için de elbirliğiyle çalışıyoruz. İzmir Büyükşehir Belediyesi de bu konuda emek veriyor, onlara da teşekkür ediyoruz. Kemeraltı’nın istenilen, özlenen günlerine gelmesi için uzun yıllardır çalışan, gönüllülük esasına göre kurulmuş olan TARKEM var. TARKEM’i UNESCO Dünya Mirası asıl listesine girmesi için Bakanlığın resmi temsilcisi olarak atadık ve bir protokol imzaladık. Bu bağlamda eksikleri tamamlayıp hızlı bir şekilde asıl listeye girmek için Kültür ve Turizm Bakanlığımız, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve TARKEM ile elbirliği yaparak Alan Yönetim Planı ve UNESCO Dünya Miras Listesi adaylık dosyasını hazırlayacağız.” dedi.

İzmir Ticaret Odası’nın organize ettiği ve İzmir Valisi Erol Ayyıldız, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, TARKEM Yönetim Kurulu üyeleri, rektörler, il müdürleri ve kurumların temsilcilerinin katılımlarıyla gerçekleşen programda, basın toplantısının ardından Smyrna Antik Kenti Kazı Başkanı Doç. Dr. Akın Ersoy, Bakan Mehmet Nuri Ersoy ve beraberindekileri kazı alanında gezdirerek alan hakkında bilgi verdi.

Google Translate »