TARKEM’den Havra Sokağı’nda Bir Proje Daha

April 24, 2019 in TARKEM

2018 yılı itibariyle gayrimenkul yatırımlarına da hız veren TARKEM, sıcak nokta stratejisiyle Tarihi Kent Merkezini canlandırma hedefini sürdürüyor. Havralar Alt Bölgesi’nde daha önce Akın Pasajı ve ALGA projelerini başlatan TARKEM, Albayrak Pasajı’nı da satın alarak projelerine bir yenisini ekledi.

TARKEM Havralar Bölgesi Projeleri

Tarihi Kemeraltı Çarşısı’nın en önemli deneyim merkezlerinden biri olan Havra Sokağı’nda bulunan Albayrak Pasajı, her gün on binlerce ziyaretçisini ağırlayan sokağa cephe veren en önemli pasaj durumundadır. Tarihi pasaj 4,5 yıl süren müzakerelerin sonunda 24 Nisan 2019 tarihinde TARKEM’in projeleri arasına katıldı. Mart ayında toplam sermayesini 25 Milyon TL’ye çıkaran TARKEM, yaptığı bu satın alma ile bölgenin canlanması adına önemli bir adım daha atmış oldu.

Albayrak Pasajı (Alt Kat)

TARKEM‘in Tarihi Kent Merkezi’nde 10. projesi olacak olan Albayrak Pasajı, toplamda 870 metrekarelik parsel alanına sahip 2 katlı betonarme yapıda 61 dükkandan oluşuyor. 1995’lere kadar Ayakkabıcılar Hanı olarak kullanılan yapı; TARKEM‘in tasarrufuna geçmesi ile hem boş metruk yapısından kurtulacak hem de kamuoyuna hizmet eden bir yapı haline gelecek.

Albayrak Pasajı (Üst Kat)

Havra Sokağı’ndaki en önemli kaldıraç projelerden biri olan yan yana 6 sinagogun restore edilip ayağa kaldırılması ile; İzmir Yahudi Müzesi Projesi‘nin duvar komşusu olan Albayrak Pasajı, TARKEM tarafından projelendirilerek farklı yeme-içme duraklarının olacağı bir “Gurme Noktası” olacak. Yapılacak proje ile hem çarşıda 7 gün 24 saat açık restoranlar yer bulurken hem de komşusu olduğu İzmir Yahudi Müzesi ve Havra Sokağı projelerine can verecektir.

İzmir Yahudi Müzesi Projesi

İzmir Yahudi Müzesi Projesi

Albayrak Pasajı’nın satın alınması ile Havralar Bölgesi’ne yaptığı 3. büyük yatırımını gerçekleştirmiş olan TARKEM, bölgedeki çalışmalarını hızlandırmış oldu.

İşte Albayrak Pasajı’nın mevcut durumu:

TARKEM ile Birlikte Kemeraltı’nda Daha Fazla Yol Alacağız

April 20, 2019 in TARKEM

TARKEM Yönetim Kurulu 31 Mart Mahalli İdari Seçimleri’nde Konak Belediye Başkanı olan Abdül Batur Bey’e hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. TARKEM Yönetim Kurulu Görevli Üyesi Uğur Yüce; “Kemeraltı ve Çevresi yenileme alanının en önemli aktörleri belediyeler; biz eminiz ki sayın Başkan bu bölgeye gereken önemi ve değeri gösterecektir. Kendisine tekrar hayırlı olsun diyor; çalışmalarında başarılar diliyoruz” dedi. Ziyaret için teşekkür eden Batur; “Kemeraltı için hızlanmamız gerekiyor. TARKEM ile birlikte çok daha fazla yol alacağımıza inanıyorum. Kampanya döneminde tüm alanı defalarca gezdim; oradaki yaşayanlarla, esnafla, vatandaşlarla konuştum; sorunlarını dinledim. Bu bölge İzmir’in en değerli alanı; artık ayağa kalkıp koşma zamanıdır.” dedi.

Biz de bu vesile ile Abdül Batur Bey’i tebrik ediyor; önümüzdeki dönemde yeni görevinde Kemeraltı, Basmane ve Kadifekale başta olmak üzere tüm Konak için yapacakları konusunda iyi çalışmalar diliyoruz.

SunExpress Smyrna Agorası’nda

April 18, 2019 in TARKEM

İzmir’in tanıtımı için kampanya düzenleyen SunExpress Havayolları; Efes, Bergama’dan sonra TARKEM desteği ile Smyrna Agorası’nda da kısa bir tanıtım filmi çekti. Çekimlere SunExpress’in “İzmir’i Keşfet” konsepti ile hazırladığı reklam filmlerinin yüzü olan Instagram fenomeni Koray Özpalamutçu ve Müzisyen Alp Ersönmez katıldı. Çekimler sırasında TARKEM ile bir de röportaj yapan Alp, “Smyrna Agorası muazzam etkileyici bir yer. Efes ve Bergama da güzeldi ama burası 2000 yıldır şehir merkezinin orta yerinde; kesintisiz yerleşime tanıklık etmiş bir yer. Özellikle Smyrna Agorası’nda yüzyıllardır akan suyun sesinin melodisi beni Helenistik, Roma, Osmanlı dönemlerine götürdü. Henüz ziyarete açık olmayan 3000 adetlik graffiti koleksiyonu ise; dünyanın hafızası niteliğinde önemli bir kültürel miras. Özellikle bu bölgenin UNESCO Dünya Mirası olduktan sonra popülaritesinin çok daha artacağını düşünüyorum. Müzisyen arkadaşlarımı ilham veren kent İzmir’de, ilham merkezi Smyrna Agorası’na gelmeleri için teşvik edeceğim.” dedi. Çekimlere katılan Instagram fenomeni Koray Özpalamutçu ise “Smyrna Agorası’nın etrafında yer alan Kemeraltı’nı, Basmane’yi, Kadefikale’yi bir İzmirli olarak; kültürel mirasımız gözüyle tekrar gezip görme şansım oldu. Özellikle Basmane sanki İzmir’in bir misafirhanesi durumunda. Sizi hemen içeri buyur ediyor. Kemeraltı, Kadifekale, Basmane için ne gerekiyorsa ben de varım.” diyerek; “Bu mücevheri tüm dünyaya göstermek hepimizin görevidir” dedi. İzmir çekimleri tamamlanan konseptin filmlerinin Mayıs ayında tüm sosyal medya kanalları ile dünyaya tanıtılması planlanmaktadır.

Koray Özpalamutçu hakkında: https://www.instagram.com/korayozpalamutcu/

Alp Ersönmez hakkında: https://www.instagram.com/ersonmezalp/

SunExpress’in bu tanıtım organizasyonunda çekim izinleri konusunda üstün gayret gösteren Kültür Turizm İl Müdürümüz Murat Karaçanta ve ekibine, bizleri evimizde hissettirip çekimlerin sorunsuz ve çok başarılı gerçekleşmesini sağlayan Kazı Başkanımız Doç. Dr. Akın Ersoy ve ekibinden Çağdaş Yılmaz’a teşekkür ederiz.