Ahu Sönmez

Mimar

1995 yılında Almanya’da doğdu. İlköğretim eğitimine Almanya’da başlayıp, Aydın Özel Başak Koleji’nde devam etti, lise öğrenimini Aydın Süleyman Demirel Anadolu Lisesi’nde tamamladı. 2017 yılında Yaşar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü’nden mezun oldu. Comenius Programı ile İtalya’da öğrenci değişim programına katıldı. Eğitim hayatında CartogrEphesus ile Efes Antik Kenti’nde, İzmir Tarih Projesi ile Yola Gel: Kemeraltı-Kadifekale Bisiklet Atölyesi gibi çeşitli atölyelere katıldı. 2016 yılının yazında Work and Travel programı ile Amerika’da, Colonial Williamsburg’da çalıştı.

2018 yılı Mart ayından bu yana TARKEM’de Mimar olarak görev almaktadır. Çalışma hayatına devam ederken 2020 yılında Anadolu Üniversitesi Kültürel Miras ve Turizm programını tamamlamıştır. Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Anabilim Dalında Restorasyon programında yüksek lisans eğitimine devam etmektedir.

Kültürel mirasın korunması, yeniden işlevlendirilerek hayata kazandırılması ve geleceğe aktarılması üzerine eğitim ve çalışma hayatını sürdürmeyi hedeflemektedir.

Google Translate »