2. Beyler Kütüphanesi

Model:
İştirak

Proje Durumu:
İnşaat Uygulama Aşamasında

Proje İlerleme Durumu:
% 90

İşlev:
Yeni Nesil Kütüphane

Proje Hakkında:

İzmir Tarihi Kent Merkezi, 19 alt bölgeden oluşmaktadır. Kestelli Bölgesi; 2. Beyler (848 Sokak) ile 919 Sokak arasında, içerisine Kestelli Caddesi’nin tüm yapılarını dahil eden; güneyinde Eşrefpaşa, kuzeyinde Anafartalar caddeleri ile sınırlanmış alandır. Tarihi Kent Merkezi içerisinde öncelikle gençler, sanatçılar, yeni nesil şirketler ve çalışanları için bir çekim merkezi oluşturması planlanan bölgedir. Kestelli Bölgesi, yenilikçi işlevlerin yanı sıra; ofisler, öğrenme merkezleri, sanat hanı ve galerileri ile sosyal ve kültürel merkezlerin oluşturulması için ekillenecektir. Bölge, söz konusu işlevlere ait yatırımlar için yeni bir odak noktası haline gelmektedir.

Kemeraltı’nda 2.Beyler Sokağı olarak adlandırılan 848 Sokak üzerinde yer alan ve Adliye Arşivi olarak kullanılmış olan yapı, günümüzde boş ve kapalı halde bulunmaktadır. Kentimiz İzmir Derneği’ne Izmir Valiliği’nden tahsis edilen mülkte TARKEM iştirakçi olarak yer almaktadır.

Tarihi yapı “Yeni Nesil Kütüphane” olarak özellikle çocuk ve gençler için bir okuma ve araştırma merkezi işleviyle hizmet verecektir. Adını üzerinde bulunduğu sokaktan alan 2. Beyler Kütüphanesi’nde restorasyon tamamlandığında; etüt salonları, sesli/sessiz okuma salonları, esnek ve ortak çalıma alanları, dijital kütüphane, etkinlik alanı, çocuklara yönelik atölye alanı ve kafe hizmeti verilecektir. Tarihi Kemeraltı Çarısı ile etkileşim halinde, ulaşım sisteminin merkezinde yer alan konumu sayesinde kullanıcılar bu merkezden en üst düzeyde faydalanabilecektir.

Görseller

Videolar

Mevcut Durum:
Proje:

Konumu

Benzer Projeler

 • Tevfik Paşa Mansions

  Planned to be Completed by 2023, Buy
 • Blue Kortejo

  Buy, Copleted Projects
 • Ay Yıldızlı Konak

  Planned to be Completed by 2023, Hire
 • Vakıflar Oteli

  Planned to be Completed by 2023, Hire
Google Translate »