İzmir’den Bursa’ya Ziyaret

İzmir Büyükşehir Belediyesi, TARKEM, İzmir Tarihi Liman Kenti Alan Başkanlığı ve İzmir Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği yöneticileri ve temsilcileri, Bursa’yı ziyaret etti.

Bursa’da uzay ve havacılık konusunda heyecan ve farkındalık oluşturmak amacıyla kurulan Gökmen Uzay ve Havacılık Eğitim Merkezi (GUHEM) ile Bursa Bilim Merkezi; sosyal ve kültürel fayda gözeterek çalışan küçük derneklerin toplanma ve etkinlik düzenleme ihtiyaçlarını karşılamak için Nilüfer Belediyesi tarafından kurulan Nilüfer Dernekler Yerleşkesi; bölgenin tarihi dokusunun korunmasına, sosyal yaşamın ihtiyaç ve gereklerinin çağa uygun bir şekilde giderilmesi için kurulan Bursa Tarihi Çarşı ve Hanlar Birliği ile Bursa UNESCO Alan Başkanlığı ziyaret edildi.

İlgili ziyaretlerde bölgenin tarihi dokusunun korunmasına yönelik yapılan çalışmalar üzerine bilgi alındı. Hanlar Bölgesi, Sultan Külliyeleri ve Cumalıkızık Köyü’nün UNESCO sürecine ilişkin gelişmeler aktarıldı. Kemeraltı bölgesinde faaliyete geçmesi hedeflenen bilim merkezi, yenilikçi öğrenme merkezi ve tasarım merkezi projelerine ilişkin örnek yapılar incelendi.

İlgilerinden dolayı ziyaret ettiğimiz tüm kurum ve kuruluşlara tekrardan teşekkür ediyoruz.


Bu yazıyı paylaş