Bağlı Şirketler

TARKEM vizyonu itibariyle Tarihi Alan’da bulunan değerleri yerinde koruyarak yeni işlevler kazandırmak amacıyla çeşitli ortaklıklar kurmaktadır. Tarihi Alan içerisinde etki gücü yüksek birçok potansiyel yatırım alanı da bulunmaktadır. Söz konusu parsel alanlarında malikler TARKEM’in alandaki faaliyetlerine katkıda bulunabilmek, dönüşümü olumlu yöne doğru hızlandırabilmek adına belirlenmiş sıcak nokta stratejisinde kendi mülklerinde, TARKEM tarafından yatırım yapılmasını talep etmektedir. Bu gibi durumlarda mülkün etki gücünün büyük olması, yeniden yapılandırıldığı zaman etrafındaki diğer mülkleri de tetikleyebilecek güçte olması durumunda maliklerle belirlenen şartlar çerçevesinde ortak şirketler kurulabilmektedir.

ORKEM

TARKEM’in % 100 sermayesi ile, alanda daha hızlı hareket ederek, şirketler kurmak, kiralama ve işletme anlaşmaları yapabilmek adına, daha küçük bir sermaye ve Yönetim Kurulu ile yönetilen organizasyon ve hizmet şirketidir. Söz konusu şirket; belli bir büyüklükte yapılara sahip gayrimenkul sahipleri ile çeşitli ortaklıklar kurarak projelerin gerçekleştirilmesini sağlarken, yine alandaki mülklerin belirli bir fizibiliteye endeksli restorasyon karşılığı kiralayarak hizmete açılmasını sağlamaktadır. ORKEM, mevcut yapı içerisinde hem hızlı karar alabilmekte; hem de aldığı kararları hızlı uygulayabilmektedir.

YUROKEM

Yusuf Rıza Eski İlkokulu parsellerinde yeniden işlevlendirme ile ilgili % 51 ORKEM, % 49 mülkün varisi arasında kurulmuş bir şirkettir. Şirket temel anlamıyla, ofis, otopark, restaurant gibi işlerin yanı sıra, eski ilkokulun tanıtımına yönelik müzenin de işletmesini üstlenecektir. Söz konusu şirket, gerek Kestelli Caddesi’ne cephe veren, gerekse de ona dik 442 Sokak’a cephe veren boş parseller hakkında tasarruf sahibidir. YUROKEM, bu parseller ile ilgili projesini uygulayıp devreye aldıktan sonra YUROKEM şirketi olarak işletecektir.

ALKEM

Ali Galip Eski Çikolata Fabrikası’na ait 926 Sokak’taki biri tescilli diğeri tescilsiz iki binanın yeninden işlevlendirilmesi anlamında % 99 ORKEM, % 1 mülkün varisleri arasında kurulmuş bir şirkettir. Şirketin temel amacı 2 binanın bütünleşik bir şekilde, başta gençlere olmak üzere tüm İzmirlilere hizmet etmek amacıyla bir yeme içme, konaklama mekanı oluşturmasıdır. Bu amaç gerçekleştiği takdirde, önce 926 Sokak üzerinde eskiden ayakkabı ve kundura imalathane ve yazıhaneleri olarak kullanılan günümüzün metruk ve boş mekanları dönüşmeye başlayacaktır. Sonrasında ise Havralar Bölgesi’ndeki diğer metruk durumdaki yerler ayağa kalkacaktır.