Kemeraltı Bu Sene Fuarın Gözdesi Olacak

6 Eylül’de, 88. kez kapılarını açacak olan İzmir Enternasyonal Fuarı’nda TARKEM’in bir projesi olan “Kemeraltı Sokağı” ziyaretçileri ile buluşuyor. Sokakta, esnaf lokantası, midye, balık, söğüş, sütlü tatlılar, kuruyemiş, helva, şambali, kahve, şerbet, turşu suyu gibi “Meşhur Kemeraltı Lezzetleri” bir arada sunulacak. Kemeraltı lezzetlerinin yanı sıra çarşının ustaları fuar boyunca ziyaretçilerini ağırlayacak. Gümüş, deri, takı, keçe, minyatür, kaligrafi ustaları hünerli elleriyle üretimlerine devam ederken, ziyaretçilerle çeşitli atölye çalışmaları yaparak ustalıklarını sergileme şansı bulacaklar.

“Kemeraltı’nın Dünü, Bugünü, Yarını…” sloganıyla TARKEM tarafından oluşturulan Kemeraltı Sokağı’nda, dününe dair her gün yapılacak iki kültür sohbetinin yanı sıra özellikle bu alanda doğup dünya markasına dönüşen Eczacıbaşı, dyo ve Dalan tarihsel hikayelerini bizlerle paylaşırken, sürpriz hediyelerle geçmişi yad edecekler.

Kemeraltı’nın yarınında TARKEM’in ve Kentimiz İzmir Derneği’nin projelerinin sergileneceği stantlarda Kemeraltı’nın canlandırılmasına yönelik hayata geçirilen projeler aktarılacak. Bu projelerden biri olan Tarihi İstiklal Okulu Yenilikçi Öğrenme Merkezi (KONTAK) standında çocuklara yönelik olarak kodlama, 3D modelleme ve çıktı alma, paraşüt atölyesi, planör atölyesi, zeplin atölyesi gibi çeşitli atölyeler düzenlenecek. Şu anda restorasyon çalışmaları devam eden projenin pilot uygulaması Kemeraltı Sokağı’nda yapılacak.

“Barçın Spor ile Gökyüzünde Yolculuk” Kemeraltı Sokağı’ndan Başlayacak

Kemeraltı’ndan çıkmış bir Türkiye markası olan Barçın Spor’un sponsorluğunda kurulacak olan Planetaryum Çadırı’nda her 15 dakikada bir oynatılacak filmler ile çocuklar 360 derece gökyüzünün keyfini yaşayacak; “Barçın Spor ile Gökyüzünde Yolculuk” Kemeraltı Sokağı’ndan başlayacak.

Kemeraltı Sokağı’nda İFOD (İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği) iş birliği ile bir de fotoğraf sergisi düzenlenecek. Sergide, Kemeraltı; Basmane ve Kadifekale’ye dair 47 fotoğrafçıdan 200 fotoğraf ziyaretçilerle buluşturulacak.

Yine Tarihi Kent Merkezi’nden doğmuş ve ülkemizde gıptayla izlenen Altınordu Futbol Kulübü de hem stantıyla hem de alanda yapacağı etkinliklerle sokağa renk katacak.

Kemeraltı’nın Parlayan Yıldızı: Antikacılar Çarşısı

Kemeraltı Antikacılar Çarşısı bu sene Kemeraltı Sokağı’nın en renkli etkinliklerinden birine ev sahipliği yapacak. Sokaktaki standının yanı sıra; her gün bir antika mezatı gerçekleştirerek ürünleri açık arttırma ile sahiplendirecek. Bu mezatlardan bazıları çocuklar ve ağaç dikimi yararına çalışan sivil toplum kuruluşlarına bağış olarak aktarılacak.

Kültür ve Tarih Sohbetleri

İzmir Tarihi Kent Merkezi’ne dair çok değerli çalışmaları bulunan yazar, akademisyen ve kent gözlemcileri ile beraber “Kültür ve Tarih Sohbetleri” fuarın bu seneki en önemli etkinlikleri arasında yer alacak.

Her gün saat 18:00 ve 20:00’de başlayacak iki farklı sohbetle, konusunda uzman kişiler, bilgilerini Tarih ve Sanat Müzesi avlusundaki Kemeraltı Sokağı Sahnesi’nde ücretsiz olarak anlatıyor olacak. Bu sohbetler özellikle İzmir ve Tarihi Kent Merkezi kültürü hakkında çok detaylı bilgiler verecek. Etkinliklerin detayları ve içeriği ile ilgili olarak TARKEM’in sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz. (https://www.facebook.com/events/1128007344063813)


Bu yazıyı paylaş