Kemeraltı’nın 20 Yıllık UNESCO Dünya Mirası Olma Hayaline Sadece Bir Adım Kaldı!

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer’in en önemli vizyon projelerinden biri olan Kemeraltı, Kadifekale, Basmane, Bayraklı Smyrnası ve Bornova Yeşilova & Yassıtepe Höyüklerinden oluşan İzmir Tarihi Liman Kenti alanını Dünya Mirası yapma hayali tüm hızıyla devam ediyor.

Tarihi Kemeraltı Çarşısı, Basmane, Kadifekale ve çevresi ile Eski Smyrna, Yeşilova ve Yassıtepe Höyüklerinden oluşan İzmir Tarihi Liman Kenti, 2020 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesine girmişti. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile TARKEM arasında imzalanan protokol doğrultusunda UNESCO Dünya Mirası Adaylık Dosyası ve Alan Yönetim Planı’nın hazırlanması için çalışmalar hızlandırıldı ve 1 yıl öne çekilen süreç doğrultusunda yoğun çalışmalarla 2022 Ağustos ayında İzmir Tarihi Liman Kenti’nin UNESCO Dünya Mirası Daimî Listesi’ne girmesi için dosyanın T.C Kültür Bakanlığı’na ve ardından UNESCO’ya gönderilmesi hedefleniyor.

İzmir Tarihi Liman Kenti’nin alan yönetim planı hazırlığı ve UNESCO Dünya Miras Listesi adaylık çalışmaları kapsamında oluşturulan birçok üniversitenin, alan başkanlıklarının, yerel yönetimlerin ve odaların yer aldığı Danışma Kurulu’nun alan yönetim planı içeriğini değerlendirdiği son toplantısı 22 Haziran 2022 tarihinde yönetişim ilkesinin bir parçası olarak eş zamanlı sosyal medya kanallarından canlı yayınlanarak gerçekleştirilmiş, üyelerin tüm önerileri kaydedilerek ilgili düzenlemeler yapılmış ve UNESCO Dünya Mirası Daimî Listesi yolunda ilk aşama tamamlanmıştı.

04.07.2022 tarihinde İzmir Tarihi Liman Kenti Alan Başkanlığı,İzmir Büyükşehir Belediyesi UNESCO İletişim ve Koordinasyon Ofisi TARKEM tarafından çeşitli kurum ve kuruluşların yer aldığı Eşgüdüm ve Denetleme Kurulu onay toplantısı Kemeraltı’nda TARKEM ofisinde gerçekleştirildi. İzmir Tarihi Liman Kenti Alan Başkanı Abdülaziz Ediz, yaşanan süreci aktarırken, Alan Yönetim Planı İkarya Danışmanlık firması proje koordinatörü Serdar Nizamoğlu’nun sunumuyla plan hakkında bilgilendirmeler ve yapılan düzenlemeler aktarıldı.

Vali Yardımcısı Sayın İsmail Çorumluoğlu, İzmir Tarihi Liman Kenti’nin UNESCO Dünya Mirası olma yolundaki çalışmalarının hızla sürdüğünü, bunu yakından gözlemleyerek katkı sunuyor olmanın İzmir Valiliği adına mutluluk verici olduğunu, bu süreç için gerekli olan aksiyonları bu çalışmada görev alan ve masada hazır bulunan birimlerin gerçekleştireceğine emin olduğunu söyledi. Alan yönetim planının, adaylık dosyası çalışmalarıyla eşzamanlı olarak hazırlandığını belirten İzmir Tarihi Liman Kenti Alan Başkanı Abdülaziz Ediz, 2021 yılında yönetim planı hazırlığı sürecinde planın İzmir’deki tüm kişi ve kurumlar tarafından sahiplenilmesi amacıyla çalışmaların geniş katılımla yürütülmeye dikkat edildiğini dile getirdi. Ediz, çalışmanın İzmir’in tamamını ilgilendirdiğine ve tüm paydaşlardan süreç boyunca katkı sunulduğuna ve bundan sonra da katkı sunulmaya devam edileceğine inandığını belirtti. TARKEM Genel Müdürü Sergenç İneler, yapılan çalışmaların tarihi alan için çok büyük öneme sahip olduğunu ve başta İzmir Valiliği, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Konak Belediyesi olmak üzere tüm kurumlar için  kılavuz bir çalışma olduğunu belirtti.

Alan Yönetim Planı, Kurul üyelerinin değerlendirmesine ve onayına sunuldu. Eşgüdüm ve Denetleme Kurulu üyeleri tarafından oybirliği ile yürürlüğe giren plan ile İzmir’in 20 yıllık rüyası gerçekleşmiş oldu.


Bu yazıyı paylaş