Ortaklar

Ortaklık Yapısı

TARKEM (Tarihi Kemeraltı İnşaat Yatırım Ticaret A.Ş.) ortaklığını %40 kamunun (İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı, İzmir Valiliği, Konak Belediyesi) %10 odalar ve borsaların (İzmir Ticaret Odası, Ege Bölgesi Sanayi Odası, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, İzmir Ticaret Borsası, Ege İhracatçı Birlikleri, İMEAK Deniz Ticaret Odası) ve % 50’sini Kemeraltı esnaflarından, bu alandan çıkmış olarak kurum kuruluşlarının ve markalarının sahiplerinden ve İzmir’in genelinde bu alana gönül vermiş kişiler olmak üzere 170’in üzerinde ortağın oluşturduğu Kemeraltı ve Çevresi Kentsel Yenileme Alanını canlandırmayı amaçlayan bir kamu-özel işbirliği yapısıdır.

TARKEM ortakları arasında çok sayıda kemeraltı esnafı, Tarihi Alan’a gönül vermiş ve kökenleri bu alana dayanan İzmirli iş insanı bulunmaktadır. Tüm ortaklar; “İzmir bize çok şeyler kazandırdı, şimdi biz ona bu kazandıklarımızı vermeliyiz” düşüncesi ve felsefesi ile hareket etmektedir.

TARKEM’in tüm ortakları bu bağlamda bir etik sözleşme imzalamıştır. Bu etik sözleşmenin 2.1 maddesi aşağıdaki gibidir:

“İzmir’in kent değerlerinin korunması ve topluma kazandırılması için bölgenin tarihi değerlerine sadık kalacağımızı taahhüt ederiz.”

Kurumsal Ortaklarımız