Sefarad Kültür Festivali Bu Yıl Dopdolu

Geçen yıl ilki yapılan İzmir Sefarad Kültür Festivali’nin ikincisi bu yıl 26 Aralık 2019 – 3 Ocak 2020 tarihleri arasında, Tarihi Kemeraltı’nda tekrar gerçekleşiyor. Festival, kentin en önemli bileşenlerinden olan ancak uzun zamandır İzmir kent kültürü sahnesinde göremediğimiz Sefarad Kültürü’nü yaşatıyor ve paylaşıyor. Konak Belediyesi ve İzmir Musevi Cemaati tarafından düzenlenen festivale, TARKEM, İzmir Sanat Derneği, Kentimiz İzmir Derneği, Ebruli Turizm, Hezarfen Film Galeri ve Alsancak Dostlar Fırını da destek veriyor. Geçen yıl yoğun bir katılımın olduğu festival, geleneksel bir etkinlik olmaya başlıyor.

Festival Facebook etkinlik sayfası için tıklayın.

Festivalde bu yıl, müzik, sergi, gezi, film gösterimlerini içeren zengin bir program var. İşte detaylı festival programı:

Sefarad Kültürü Nedir?

İzmir kentinin ve 16. yüzyıldan itibaren, özellikle bugünün Konak ilçe alanının etnik mozaiğinin önemli bir bileşeni olan Sefarad toplumunun hafızasında geniş bir kültür birikimi barınmaktadır.

Sefaradlar Anadolu’ya geldiklerinde sadece kendi kültürlerini getirmemiş, yüzyıllar boyunca Müslüman ve Hristiyan toplumu ile yan yana, iç içe yaşamanın sonucu olarak bu kültürlerden birçok öğeyi de kucaklamışlardır.

Sonuçta; müziği, mutfağı, gelenekleri ve sanata yansımaları ile dünyada tek olan, İzmir’e özgü bir “Sefarad Kültürü” ortaya çıkmıştır.


Bu yazıyı paylaş