Son 3 Yılda TARKEM’de Büyük Gelişme

16 Kasım 2020 tarihinde Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen TARKEM 2019 Yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda TARKEM’in son 3 yılda yürüttüğü çalışmalar değerlendirildi. Seçimli olarak gerçekleşen genel kurul toplantısı pandemi koşullarına rağmen yoğun bir katılımla gerçekleşti. TARKEM önümüzdeki 3 yıl da Tunç Soyer’in başkanlığında çalışacak yeni yönetim kuruluyla yönetilmeye devam edecek.

Proje Sayısı 14 Oldu, Hedef Restorasyonları Hızla Tamamlamak

Toplantının açılış konuşmasını yapan Yönetim Kurulu Başkanı Tunç Soyer, “Son birkaç ayında daha aktif bir şekilde içinde bulunduğum bu yapıyı, İzmir’in en değerli alanlarından biri olan Kemeraltı için önemli bir şans olarak görüyorum” dedi. Soyer: “Son 3 yılda yürütülen çalışmalar çok değerli. Tarihi yapılarımızı koruyarak gelecek nesillere aktarabilmek adına gerçekleştirilen bu faaliyetler için tüm emek verenlere İzmirliler adına teşekkür ediyorum. Şimdi önümüzde bu 14 projenin hayata kazandırılması için çok önemli 3 yıl var. Yeni yönetim kurulu üyelerimizle bu projeleri hızla ayağa kaldıracağız. İzmir Büyükşehir Belediyemiz ve Konak Belediyemiz’in de katkılarıyla Kemeraltı hak ettiği değere kavuşacak.” dedi.

Yeni Yönetim Kurulu Üyeleri

2020-2023 yılları arasında TARKEM’in Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürütecek olan Tunç Soyer, “Bu dönemde hedefimiz, mevcut projelerin restorasyonlarını tamamlayarak tek tek işletmeye açılmasını sağlamak olacak. İşletmeye açılan projelerin gelirleriyle de yeni tescilli yapıları kurtarmaya devam edeceğiz. Bu yıl sonuna kadar 2 projemiz daha olacak. 2023 yılına kadar da proje sayımızı 24’e çıkarıp, bu projelerden en az 8 tanesini işletmeye açmayı hedefliyoruz. Restorasyon uzun zaman ve büyük emek isteyen bir iş. Bu kapsamda her proje için ince eleyip sık dokuyoruz.” dedi.

2023 Yılında UNESCO Dünya Mirası Hedefi

Toplantıda TARKEM’in kuruluşundan itibaren 8 yıldır tamamen gönüllü olarak emek veren Yönetim Kurulu üyelerimiz Samim Sivri, Uğur Yüce, Murat Demirer, Moris Bencuya ve 2018 yılında kaybettiğimiz Önder Dağıstan için oğlu Serdar Dağıstan’a başkan Tunç Soyer tarafından teşekkür plaketi takdim edildi. Geçen yıl gerçekleştirilen genel kurulda yönetim kurulunun gençleşeceğini ifade eden Uğur Yüce’nin, kendisiyle birlikte 4 yönetim kurulu üyesinin ayrılmasından sonra; yerlerine İbrahim Timur Ömürgönülşen, Aydın Buğra İlter, Zeynep Öziş, Fadıl Sivri yeni dönemde yönetim kurulunda görev yapmaya başlayacak.

TARKEM Genel Müdürü Sergenç İneler, yaptığı sunumunda son 3 yılda gerçekleştirilen faaliyetleri aktarırken, hazırlanan grafiklerle TARKEM’de yaşanan önemli gelişmeler paylaşıldı. Grafiklerde her alanda önemli yükselişler göze çarparken sadece gayrimenkul projeleriyle değil, tanıtım ve etkinliklerde de Kemeraltı’na katkı sağlandığı gözlemlendi. Yapılan çalışmalar için teknik ekibe teşekkür eden başkan Soyer; “Nitekim bu kıymetli çalışmaların en önemli sonuçlarından birini TARKEM, Büyükşehir Belediyesi ve diğer paydaşlarımızın ortaklığıyla başardık. Tarihsel, arkeolojik, kültürel ve gastronomik zenginlikleriyle üstün evrensel değere sahip bir Akdeniz liman kenti olması nedeniyle, tarihi İzmir bölgesinin UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne girmesini sağladık. Çok çaba gösterdik. Elbette bu bizim için henüz başlangıç. Şimdi daha zorlu bir süreç bizi bekliyor. Esas hedefimiz; başta İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Valiliği, Kültür ve Turizm Bakanlığı olmak üzere tüm destek veren kurumların eşgüdümüyle, 2023 yılında İzmir Tarihi Liman Kenti’nin, UNESCO Dünya Mirası Daimi Listesi’ne girmesi.” dedi.


Bu yazıyı paylaş