Tarihi Akın Pasajı Restorasyona Hazır

Kemeraltı’nın en yoğun bölgelerinden Havra Sokağı’nda bulunan Tarihi Akın Pasajı’nın restorasyon projeleri tamamlandı. Albayrak Pasajı’nın satın alınmasıyla daha da önemli bir konuma gelen ve bölgedeki önemli tarihi yapılardan biri olan pasajın projesi Koruma Kurulu’na sunulacak.

Tarihi Akın Pasajı projesi tamamlandığında zemin katında tadım ve satış alanları, üst katında ise kafe/restoranı ile İzmirlilere ve yerli/yabancı misafirlere hizmet verecek. Eskiden hancı odası olarak kullanılmış olan ve restorasyon projesinde de korunan oda, grup yemeklerine ev sahipliği yapacak. Eskiden şarap imalathanesi ve bisküvi fabrikası olarak kullanılmış olan yapı, 70’lerde ise ayakkabıcıların imalathanesi olarak kullanılmış. Bu dönemde iç kısma betonarme müdahale yapılan tarihi pasaj, ayakkabıcılar Işıkkent’e taşındıktan sonra ise atıl kalmış.

Projenin Restorasyon Projesi, Koruma Kurulu tarafından onaylandıktan sonra inşaat uygulamaları başlayacak. Hazırlanan restorasyon projesinde zemin kat ile üst kat, çatı aydınlıklarının izdüşümünde açılan galeri boşlukları ile görsel iletişim sağlanacak. Proje engelli kullanımı göz önünde bulundurularak tasarlandı.


Bu yazıyı paylaş