TARKEM Proje Sayısını 14’e Çıkardı

Kemeraltı ve çevresinde yürüttüğü projelerle tarihi yapıları koruyarak bölgeyi canlandırmayı amaçlayan TARKEM, bölgede yürüttüğü proje sayısını 14’e çıkardı. 944 Sokak’ta yer alan ve Vakıflar mülkiyetinde bulunan tarihi yapı, TARKEM tarafından restorasyon karşılığı 49 yıllığına kiralandı. Daha önce iştirakçi olarak yer aldığı 2. Beyler Kütüphanesi projesinin de başladığını açıklayan TARKEM, böylelikle İzmir’in Tarihi Kent Merkezi’nde yürüttüğü proje sayısını 14’e çıkarmış oldu.

Kiralanan tarihi konak TARKEM’in daha önce satın aldığı Tevfik Paşa Konakları ve restorasyonu tamamlanan Mavi Kortejo projelerine komşu konumda yer alıyor. Özgün mimarisi, nitelikli işlemeleriyle göze çarpan yapının; söveleri, iç mekan tavan ve duvar süslemeleri özellikle çok iyi korunmuş durumda. Yapı aynı zamanda konum olarak EÇEV Vakfı mülkiyetinde bulunan, proje çalışmaları Konak Belediyesi tarafından tamamlanan ve İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından restorasyon uygulaması devam etmekte olan Carfi Konağı’na komşu parselinde yer alıyor.

Basmane Hatuniye Bölgesi’nde bulunan ve “Vakıflar Konağı 1” olarak isimlendirilen projenin, 2 yıl boyunca sürecek mimari projelendirme, izin ve onay süreçlerinden sonra yapımına başlanması planlanıyor. Yapının işlevi Carfi Konağı’na entegre şekilde çalışacak ve bir birini destekleyecek şekilde belirlenecek.

TARKEM, İzmir’in tarihi miraslarını koruyarak, gelecek kuşaklara aktarmak üzere bölgede yaptığı çalışmalara devam ediyor.

Projenin mevcut durumunu aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz:


Bu yazıyı paylaş