UNESCO İzmir Koordinasyon ve İletişim Ofisi Açıldı

İzmir Tarihi Kent Merkezi’nin 2500 yıllık tarihi boyunca hem bir liman kenti olması hem de İpek Yolu’nun Avrupa’ya açılan bir kapısı olması nedeniyle taşıdığı önem çok büyük. 2020 yılı Nisan ayından beri UNESCO’nun Geçici Miras Listesi’nde bulunan Kemeraltı ve çevresi alanın Dünya Miras Listesi’ne girmesi durumunda, alana dair farkındalık ulusal ve uluslararası boyutta artarken yerli ve yabancı turist potansiyeli yükselecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, UNESCO İzmir Koordinasyon ve İletişim Ofisi’nin bugün resmi açılışı gerçekleşti. Basmane’de bulunan ofisin açılış törenine İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tunç Soyer, Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, İl Kültür Turizm Müdürü Murat Karaçanta ve Alan Başkanı Abdüzaziz Ediz katılım sağlarken ilgili pek çok bürokrat da açılışta yer aldı.

Ofiste çalışacak olan uzmanlar 1 yıl boyunca alan yönetim planının hazırlanmasından sorumlu olacaklar. 2023 yılında ise hedef Dünya Miras Listesi adaylık dosyasının hazırlanarak sunulması olacak.

Heyet açılış sonrasından Basmane sokaklarında da kısa bir keşif gezisi gerçekleştirdi. Özellikle Hatuniye Camii’nin restorasyon çalışmaları ve bölgedeki diğer yapılar ile ilgili yerinde incelemelerde bulundu.


Bu yazıyı paylaş