Yusuf Rıza Ofisleri Projesi’ne EBSO ve ODTÜ Dahil Oldu

Kurduğu başarılı işbirlikleriyle İzmir Tarihi Kent Merkezi için farklı bir model geliştiren TARKEM, projelerin en doğru şekilde hayata geçirilmesi için odaların ve üniversitelerin desteklerini almaya devam ediyor. 28 Ağustos 2019 tarihinde Yusuf Rıza Ofisleri’nin hayata geçirilmesi için İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Ticaret Odası, İzmir Ticaret Borsası, Ege İhracatçı Birlikleri, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, İzmir Ekonomi Üniversitesi, Sun Tekstil ve TARKEM tarafından imzalanan mutabakat anlaşmasından sonra EBSO (Ege Bölgesi Sanayi Odası) ve ODTÜ Tasarım Fabrikası da ek protokol yaparak projeye dahil oldu.

Tarihinde nice önemli şahsiyetleri yetiştirmiş, sayısız başarılara imza atmış, dönemin en önemli okullarından biri olan Yusuf Rıza Okulu’nda; TARKEM’in gerçekleştirmeyi planladığı Tasarım Temelli Teknoloji Geliştirme Projesi’nin (DesignLab) gerek Kemeraltı’na, gerekse de İzmir’e büyük bir vizyon getirmesi planlanıyor. Tamamlanan fikir projesi ardından kolları sıvayan TARKEM, söz konusu alanın temel niteliğindeki “öğreten ve öğrenen yer” özelliğinden ayrılmadan, başta İzmir’e göçen nitelikli beyaz yakalıların global dünya için tasarlayacakları tüm ürünlere ev sahipliği yapacak.

Kemeraltı’nda en önemli katma değer yaratacak projelerinin başında gelen “Yusuf Rıza Ofisleri” projesi gerçekleştirildiğinde, yüzlerce gence ev sahipiliği yapacak ve burada üretilen her türlü yenilikçi tasarım da gündelik hayatlarımızın bir parçası olacak.

Tüm bu düşünceler ekseninde; bu projeye katkı koyarak içerisinde olmak istediklerini dile getiren ODTÜ Tasarım Fabrikası Müdürü Sayın Arzu Gönenç Sorguç; “Aslen İzmirliyim; uzun yıllar ODTÜ’de yaptığım görevler süresince burdan hiç kopmadım. Şimdi ODTÜ’de tecrübe edip başarılı olduğumuz süreçleri buradaki merkeze aktarabilmek adına projeye her türlü katkıyı sunacağız.” diyerek heyecanını dile getirdi. EBSO adına toplantıya katılan Atilla Sevinçli “Öncelik İzmir, öncelik yenilikçilik. Bu alana hakkettiği değeri vererek, İzmir’i daha rekabetçi, yurtdışında çok daha tanınır hale getireceğiz. Bu manada, güçlerimizi birleştiriyoruz” dedi. Taraflar adına imzalanan ek protokolle çalışmalarına hız veren TARKEM, Yusuf Rıza Ofisleri’nin proje izinlerini 2020 yılı içerisinde alıp, 2021 yılı içerisinde bu projeye başlayarak 2022’de açılışını yapmayı planlıyor.


Bu yazıyı paylaş