İMECE: Sanat ve Zanaat Odaklı Yaratıcı Girişimcilik Merkezi Projesi

TC Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü tarafından 2021 yılında “Gelecek Gençlerin” teması ile yapılan çağrı sonucu İzmir Bilimpark A.Ş, İzmir Ekonomi Üniversitesi Yaratıcı Ekonomi Uygulama ve Araştırma Merkezi, TARKEM A.Ş ve Tarihi Kemeraltı Esnaf ve Sanatkarlar Derneği ortaklığında kurulan konsorsiyumu tarafından hazırlanan İMECE: Sanat ve Zanaat Odaklı Yaratıcı Girişimcilik Merkezi Projesi fonlanmaya hak kazandı.

Geleneksel sanatlar ve zanaatların yenilikçi yöntemler, tasarımlar ve kullanım mecraları için yeniden ele alınması, ticari güçlerinin artırılması. hatta uluslararası markalara dönüşebilmeleri için uygun iş geliştirme ortamının sağlanması amacıyla gerçekleştirilecek olan projenin açılış toplantısı 08 Haziran 2022 günü saat 11.30’da Kemeraltı Tarihi L’agora Hanında gerçekleştirildi. L’Agora Old Town Hotel’in tarihi avlusunda gerçekleştirilen projeye ilişkin sunumu İEÜ+KREA Müdürü Dr. Sevay İpek Aydın yaparken; Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü Proje ve Eğitim Dairesi Başkanı Emire Cete, TARKEM A.Ş. Genel Müdürü Sergenç İneler, Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği Semih Girgin ve devlet çini sanatçısı Ebru Camkıran’ın katılımıyla bir panel de düzenlendi. Projenin, İzmir ve Kemeraltı için önemine dikkat çekilirken, önümüzdeki süreçte yapılacak çalışmalara ilişkin yol haritası aktarıldı.

2023 yılında tamamlanması planlanan örnek proje kapsamında Kemeraltı’nda ‘yaratıcı girişimcilik’ merkezi kurulacak, ilk etapta 20 genç ile 20 zanaatkar eşleştirilecek. Geleneksel üretim yöntemleriyle dijital teknolojiden yararlanılarak yeni ürünler, hizmetler geliştirilecek. Kent belleğine ışık tutan Kemeraltı Çarşısı, gençler için cazibe merkezi, yaratıcı iş fikirlerinin ilham noktası haline gelecek.


Bu yazıyı paylaş