UNESCO İletişim ve Koordinasyon Ofisi Açılıyor

Valilik İcra Kurulu, İzmir Tarihi Liman Kenti olarak UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne girmiş olan Kemeraltı ve Çevresi alanını görüşmek ve planlarını paylaşmak üzere bir araya geldi.

Toplantı, UNESCO sürecinden sorumlu İzmir Valiliği Vali Yardımcısı Sayın Barış Demirtaş başkanlığında, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Konak Belediyesi, Yatırım ve İzleme Koordinasyon Başkanlığı, Vakıflar Bölge Müdürlüğü, İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, İzmir Ticaret Odası ve TARKEM’in katılımı ile gerçekleşti.

Bakanlıkla imzalanan protokol gereği, alan yönetimi ofisini kurma ve alan yönetim planının hazırlanarak Dünya Miras Listesi adaylık dosyasını hazırlama görevini üstlenen TARKEM, bu toplantıların eşgüdümü ve koordinasyonu arttıracağını ifade etti. Alan Başkanı Sayın Abdülaziz Ediz yaptığı konuşmada “Bugüne kadar yapılan planlar ve çalışmalar çok önemli, şimdi UNESCO süreci ile birlikte alanın tüm kurumlarca sahiplenilmesi sağlanarak, hedefimiz olan 2023 yılı sonuna kadar tüm odalar, vatandaşlar, ziyaretçiler, esnaflar ve bu alanı kullanan diğer tüm paydaşlar ile beraber planlayarak UNESCO Dünya Mirası Adaylık Dosyamızı hazırlayıp gerekli mercilere sunacağız.” dedi.

Vali Yardımcısı Sayın Barış Demirtaş ise “Bu toplantılar süreci hızlandırmalı, somut adımlar atılmalı.” diyerek toplantıyı Şubat ayında tekrar toplanmak üzere sonlandırdı.


Bu yazıyı paylaş