Albayrak Pasajı

Model:
Satın Alma

Proje Durumu:
Fikir Projesi Hazırlandı

Proje İlerleme Durumu:

% 30

İşlev:
Pasaj, Kafe Restoran

Proje Hakkında:

Albayrak Pasajı, Kemeraltı bölgesinin tarihi dokusunun en önemli mimari unsuru olan pasaj formunda düzenlenmiş iki katlı bir handır. Pasaj niteliği ile Havra Sokağı’nı Sinagogların bulunduğu tarihi alana bağlamaktadır.

İzmir İli, Konak İlçesi, Güzelyurt Mahallesi, 204 ada, 45 parselinde, Havra Sokağı’nda yer almaktadır. Girişlerinden biri Havra Sokağı’na, diğeri Havra Sokağı’nı kesen 937 Sokak’a açılmaktadır. Yapı Hevra, Sinyora (Giveret) ve Los Foresteros Sinagoglarına bitişik konumdadır.

Albayrak Pasajı, konumu ve mimari kurgusu ile bölge tarihini ve geleneksel alışveriş kültürünü günümüze taşıyan nitelikli bir ticari binadır. Taban alanı 868 m², brüt inşaat alanı yaklaşık 1735 m² dir. “L” şeklindeki pasaj Havra Sokağı ile Sinagoglar bölgesi arasında bir köprü vazifesi görmektedir. 61 adet bağımsız bölümden oluşmaktadır.

Geçmişte ayakkabı imalatçılarına ev sahipliği yapan bina ayakkabıcıların Işıkkent’e taşınmasından itibaren boş kalmıştır. Albayrak Pasajı özgün mimari formu ve inşa edildiği dönemi yansıtan malzeme dokusu korunarak yenilenecektir. Zemin katında Havra Sokağı ile bütünleşecek bir gıda çarşısı, birinci katında bölgeye has el sanatları icra eden zanaatkarlar ve sanatçılar için atölyeler oluşturulacaktır.

Albayrak Pasajı 2019 yılında TARKEM tarafından satın alınmıştır.

Görseller

Videolar

Mevcut Durum:
Proje:

Konumu

Benzer Projeler

 • Tevfik Paşa Mansions

  Buy
 • Blue Kortejo

  Buy
 • Ay Yıldızlı Konak

  Hire
 • Vakıflar Oteli

  Hire
Google Translate »
Bize Whatsapp'tan ulaşın.