Model

Satın Alma


Proje İlerleme Durumu

Mimari Projesi Hazırlanıyor

40%

İşlev

Gıda, Alışveriş Pasajı

Proje Hakkında

Albayrak Pasajı, Kemeraltı bölgesinin tarihi dokusunun en önemli mimari unsuru olan pasaj formunda düzenlenmiş iki katlı bir handır. Pasaj niteliği ile Havra Sokağı’nı Sinagogların bulunduğu tarihi alana bağlamaktadır.

İzmir İli, Konak İlçesi, Güzelyurt Mahallesi, 204 ada, 45 parselinde, Havra Sokağı’nda yer almaktadır. Girişlerinden biri Havra Sokağı’na, diğeri Havra Sokağı’nı kesen 937 Sokak’a açılmaktadır. Yapı Hevra, Sinyora (Giveret) ve Los Foresteros Sinagoglarına bitişik konumdadır.

Geçmişte ayakkabı imalatçılarına ev sahipliği yapan bina ayakkabıcıların Işıkkent’e taşınmasından itibaren boş kalmıştır. Albayrak Pasajı özgün mimari formu ve inşa edildiği dönemi yansıtan malzeme dokusu korunarak yenilenecektir. Zemin katında Havra Sokağı ile bütünleşecek bir gıda çarşısı, birinci katında bölgeye has el sanatları icra eden zanaatkarlar ve sanatçılar için atölyeler oluşturulacaktır.

Mimari proje çalışmalar Tevfik Tozkoporan Mimarlık tarafından gerçekleştirilmektedir. Havra Sokağı’nda İzmir’in en işlek alışveriş aksında yer alan çok işlevli bir bina olarak projelendirilmektedir. Albayrak Pasajı TARKEM tarafından 2019 yılında satın alınmıştır.

Mevcut bina yenilenmek üzere 2021 yılında yıkılmıştır. Parselde arkeolojik kurtarma kazısı gerçekleştirilmiştir. Mimari proje çalışmaları devam etmektedir. İnşaat için İBB ile Ortak Hizmet Protokolü imzalanmıştır.