Mesrure Hanım Konağı

Model:
Kiralama

Proje Durumu:
Fikir Projesi Hazırlanıyor

Proje İlerleme Durumu:

% 30

İşlev:
Hostel

İzmir Tarihi Kent Merkezi, 19 alt bölgeden oluşmaktadır. Hatuniye Bölgesi, Eşrefpaşa Caddesi’nin başlangıcından itibaren, Anafartalar Caddesi üzerinde Basmane Garı’na kadar olan bölümü kapsamaktadır. Bölge, Smyrna Agorası ile Fevzipaşa Caddesi arasında kalırken, merkezinde Hatuniye Meydanı ile Oteller Bölgesi’ni ve ayrıca eski Türk mahallelerini içermektedir. Tarihi Kent Merkezi içerisinde başta sırt çantalı gençler olmak üzere yerli ve yabancı turistlerle tüm kentliler için bir çekim merkezi olması planlanan tarihi bir alandır. Bölgede temel olarak konaklama işlevinin iyileştirilmesi ve yaygınlaştırılması ile çok çeşitli kültür ve sanat alanlarının oluşması için butik ve küçük oteller, gençlik hostelleri, iletişim ve toplum merkezleri ile kültür sanat kurumlarının kurulması planlanmıştır. Bölge, söz konusu işlevlere ait yatırımlar için yeni bir odak noktası haline gelmektedir.

Mesrure Hanım Konağı, Hatuniye Bölgesi’ndeki ana işlev karar önerisine göre işlevlendirilmiş ve bu doğrultuda projelendirilerek bir “gençlik hosteli” olarak tasarlanmıştır. Restorasyon tamamlandığında Mesrure Hanım Konağı bünyesinde yılın 12 ayı başta gençler olmak üzere tüm yerli ve yabancı turistlere konaklama hizmeti verilecektir. Proje çeşitli sosyalleşme alanları, avlusu ve sunacağı diğer hizmetlerle sokağa ve bölgeye model bir işletme olacaktır.

Bina yakın geçmişte bir yangın sonrası ağır hasar görmüş, yapıdan günümüze ancak bir cephe ulaşabilmiştir. Gençler ve turistlere yönelik bir hostel olarak projelendirilecektir. Binaya ait mimari projeler Öget Mimarlık tarafından hazırlanmaktadır.

Görseller

Videolar

Mevcut Durum:

Proje:

Konumu

Benzer Projeler

 • Tevfik Paşa Mansions

  Planned to be Completed by 2023, Buy
 • Blue Kortejo

  Buy, Copleted Projects
 • Ay Yıldızlı Konak

  Planned to be Completed by 2023, Hire
 • Vakıflar Oteli

  Planned to be Completed by 2025, Hire
Google Translate »