Ahu Sönmez

Ahu Sönmez

Mimar

1995 yılında Almanya’da doğdu. İlköğretim eğitimine Almanya’da başlayıp, Aydın Özel Başak Koleji’nde devam etti. Lise öğrenimini Aydın Süleyman Demirel Anadolu Lisesi’nde tamamladı. 2017 yılında Yaşar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü’nden mezun oldu.
Eğitim hayatı boyunca, Comenius Programı ile İtalya’da öğrenci değişim programına, CartogrEphesus ile Efes Antik Kenti’nde, İzmir Tarih Projesi ile Yola Gel: Kemeraltı-Kadifekale Bisiklet Atölyesi gibi çeşitli atölyelere katıldı. 2016 yılının yazında Work and Travel programı ile Amerika’da, Colonial Williamsburg’da çalıştı.

2018 yılı Mart ayından bu yana TARKEM’de Mimar olarak görev almaktadır. Çalışma hayatına devam ederken 2020 yılında Anadolu Üniversitesi Kültürel Miras ve Turizm programını tamamladı. Yine aynı yıl Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Anabilim Dalında Restorasyon Yüksek Lisans programına başladı. Tez çalışmalarını sürdürürken, SARAT Projesi “Arkeolojik Varlıkların Korunması ve Kurtarılması” ve NIT: Urban Heritage Lab | Arkeolojik Miras ve Yaşanabilir Şehirler programlarında çeşitli eğitimler almaya ve projeler geliştirmeye devam etmektedir.

Arkeolojik miras başta olmak üzere kültürel mirasın korunması ve kültürel miras yönetimi alanlarında çalışmalarına ve profesyonel kariyerine devam etmektedir.