Model

Kiralama


Proje İlerleme Durumu

Proje Tamamlandı

100%

İşlev

Köy Enstitüleri Anı Evi

Proje Hakkında

İzmir Tarihi Kent Merkezi, 19 alt bölgeden oluşmaktadır. Kestelli Bölgesi; 2. Beyler (848 Sokak) ile 919 Sokak arasında, içerisine Kestelli Caddesi’nin tüm yapılarını dahil eden; güneyinde Eşrefpaşa, kuzeyinde Anafartalar caddeleri ile sınırlanmış alandır. Tarihi Kent Merkezi içerisinde öncelikle gençler, sanatçılar, yeni nesil şirketler ve çalışanları için bir çekim merkezi oluşturması planlanan bölgedir.

Kestelli Bölgesi, yenilikçi işlevlerin yanı sıra; ofisler, öğrenme merkezleri, sanat hanı ve galerileri ile sosyal ve kültürel merkezlerin oluşturulması için şekillenecektir. Bölge, söz konusu işlevlere ait yatırımlar için yeni bir odak noktası haline gelmektedir.

Vakıflar mülkiyetinde bulunan ve 118 ada 4 parselde yer alan yapı, Tarihi İstiklal Okulu, Yusuf Rıza Ofisleri ve 442 Sokak Ofislerine komşudur. Yapı aynı zamanda Alanyalı Konağı’nın karşısında yer almaktadır.

TARKEM (Tarihi Kemeraltı İnşaat Yatırım Ticaret A.Ş.) tarafından İzmir Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden restorasyon karşılığı uzun dönem kiralanmıştır.

Mimari projeleri Yusuf Perçin Erturan tarafından çizilmiştir. Restorasyon uygulaması ÖGET Mimarlık tarafından gerçekleştirilmiştir. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Köy Enstitüleri Anı Evi olarak hizmete açılacaktır.

Restorasyon Öncesi