Model

Satın Alma


Proje İlerleme Durumu

Restorasyon Uygulaması

90%

İşlev

Ofis

Proje Hakkında

Kestelli Bölgesinde 19. Yüzyıl sonlarında inşa edildiği tahmin edilen bir konuttur. Yapı tescilli bir tarihi eserdir. Parsel alanı 121 m², brüt inşaat alanı yaklaşık 210 m², bahçe alanı 60 m² dir. Yakın geçmişe kadar ofis ve depo olarak kullanılmıştır.

Bodrum kat ve üzerinde iki kattan oluşan bir yapıdır. Yakın geçmişte büyük bir yangın geçirmiştir. Zemin kattaki bir oda dışında yapının tamamına yakını hasar görmüştür. Yapının en nitelikli ve korunmuş yeri giriş cephesidir. Bitkisel motifli süslemeler, taş silmeler, söveler ve cephenin orta aksında yer alan ahşap cumbasıyla oldukça dikkat çekicidir. Binanın hacimleri restitüsyon verilerine sadık kalınarak ofis şeklinde tasarlanmıştır. Bahçesi niteliksiz eklentilerden arındırılarak bir rekreasyon alanı oluşturulacaktır. Bodrum katta ıslak mekanlar yer alacak ve bodrum kattan bahçeye geçiş sağlanacaktır.

Yusuf Rıza Ofisleri Teknoloji Geliştirme Merkezi çevresinde, ana projeyi desteklemek ve genç girişimciler ve küçük ve orta ölçekli şirketler için ofis mekanları oluşturulacaktır. Bahçesi açık alan kullanımı için uygundur.

2018 yılında TARKEM tarafından satın alınmıştır.

Mimari projeleri Mimar Didem Kıncı Enser tarafından çizilmiştir.

İzmir ili, Konak ilçesi, Esnaf Şeyh Mahallesi, 185 ada 3 parselde, Kestelli Caddesi’ne bağlanan, “Karanlık Sokak” olarak da anılan 442.Sokak No:14 adresinde yer almaktadır.