Model

Satın Alma


Proje İlerleme Durumu

Restorasyon Uygulaması

90%

İşlev

Ofis

Proje Hakkında

Kestelli Bölgesinde 19. Yüzyıl sonlarında inşa edildiği tahmin edilen bir konuttur. Yapı tescilli bir tarihi eserdir. Parsel alanı 329 m², brüt inşaat alanı yaklaşık 425 m², bahçe alanı 60 m² dir. Yakın geçmişe kadar tekstil atölyesi ve testere imalathanesi olarak kullanılmıştır.

2017 yılında TARKEM tarafından satın alınmıştır.

Mimari projeleri Umart Mimarlık tarafından çizilmiştir. Binanın hacimleri restitüsyon verilerine sadık kalınarak ofis şeklinde tasarlanmıştır.

Yusuf Rıza Ofisleri Teknoloji Geliştirme Merkezi çevresinde, ana projeyi desteklemek ve genç girişimciler ve küçük ve orta ölçekli şirketler için ofis mekanları oluşturulacaktır.

İzmir ili, Konak ilçesi, Esnaf Şeyh Mahallesi, 184 ada 18 parselde, Kestelli Caddesi’ne bağlanan, “Karanlık Sokak” olarak da anılan 442. Sokak No:9 adresinde yer almaktadır.

Proje iki katlı ana bina ve bahçedeki eklentilerden oluşmaktadır. Binanın hacimleri restitüsyon verilerine sadık kalınarak ofis şeklinde tasarlanmıştır. Yapının kırma çatısı ve cihannüması yangın sonucu ortadan kalkmıştır. Günümüze sonradan yapılmış beşik çatı ulaşmıştır. Çatı ve cihannüma restorasyon ile aslına uygun olarak yeniden inşa edilecektir. Vitrine dönüştürülen zemin kat kapı ve pencereleri restitüsyon verileri ile eski haline getirilecek, cumba yenilecektir. Bahçede yer alan dönem eklentisi toplantı salonu olarak projelendirilmiştir.