Model

Kiralama


Proje İlerleme Durumu

Proje Tamamlandı

100%

İşlev

Tarihi Pasaj Restoranı

Proje Hakkında

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan İzmir Tarihi Liman Kenti’nde geçmişte Politi Şaraphanesi olarak bilinen, yakın geçmişimizde ise Tarihi Akın Pasajı olarak hafızalarda yer edinmiş, bir asrı aşkın süredir varlığını sürdüren tarihi bir yapıdır.

Tarihi Akın Pasajı, sinagogların yoğun olarak konumlandığı Havralar bölgesinde, Havra Sokağı üzerinde Ets Hayim Sinagogu’na bitişik konumdadır. Yapının Havra Sokağı cephesindeki kilit taşının üzerine oyulmuş İbranice “5660” sayısının referans verdiği 1900 tarihi, yapının o tarihteki varlığını gösteren somut kanıtlardan biridir.

Ulaşılan çeşitli kaynaklar ve sözlü tarih çalışmaları sonucunda bu yapıda büyük şarap fıçıları içerisinde kaşer şarabının imal edildiği, 1930 yılında depo olarak kullanıldığı, 1968 yılında kunduracılar pasajına dönüştürüldüğü, 1990’lı yıllarda ise Kemeraltı Bölgesi’nde yer alan kunduracıların Işıkkent’e taşınmasından sonra ise boş ve atıl durumda kaldığı bilgisi mevcuttur. Kunduracılar pasajı olarak kullanıldığı dönemde iki katlı yapıda 36 adet dükkân bulunmaktaydı.

Yapı, 2018 yılında uzun dönem restorasyon karşılığı kiralama modeli ile TARKEM tarafından kiralanmıştır.

Yapının rölöve, restitüsyon ve restorasyon projeleri Öget Mimarlık tarafından hazırlanmıştır.

Restorasyon uygulaması İzmir Valiliği’nin destekleriyle gerçekleştirilmiştir.

Tarihi Akın Pasajı içerisine sonradan eklenmiş betonarme kolon, kiriş ve döşemeler kaldırılmış, yığma dış duvarları onarılmış, tamamen hasar görmüş çatı aslına uygun şekilde yenilenmiştir. Bina içerisinde çelik taşıyıcı sistem ile iki kat oluşturulmuş, çatı yükü çelik strüktüre aktarılmıştır. Birinci restitüsyon döneminde yer alan 1. kattaki hancı odası aslına uygun şekilde restore edilmiştir.

Tarihi Akın Pasajı bünyesinde yılın 12 ayı başta İzmirliler ile yerli ve yabancı turistlere yeme içme hizmeti verilecektir. Proje dahilinde yapının ikinci katında yaklaşık 100 kişi kapasiteli restoranı ve giriş katında İzmir mutfağının eşsiz lezzetlerinin teşhir ve satış mekanlarını içeren bir işletme bulunacaktır.

Restorasyon Öncesi