Model

Kiralama


Project Status

Proje Tamamlandı

100%

Function

Tarihi Pasaj Restoranı

About the Project

Havra Sokağı’nda yer alan bir ticari handır. Geçmişte pekmez ve şarap imalathanesi, bisküvi fabrikası işlevlerine sahip olmuştur. Yapı, 1968 sonrası betonarme müdahale ile kunduracılar pasajına dönüştürülmüştür. Günümüzde iki katlı yapıda 36 adet dükkân bulunmaktadır. Toplam inşaat alanı 535 m² dir.

Akın pasajı binası, Havra sokağı üzerinde yer alan giriş kapısının taş sövesindeki kilit taşı üzerinde yer alan, 5660, rakamlara göre 1905 yılında yapılmıştır.

Tarihi Akın Pasajı bünyesinde yılın 12 ayı başta İzmirliler ile yerli ve yabancı turistlere yeme içme hizmeti verilecektir. Proje dahilinde yapının ikinci katında yaklaşık 100 kişi kapasiteli restoranı ve giriş katında İzmir mutfağının eşsiz lezzetlerinin teşhir ve satış mekanlarını içeren bir işletme bulunacaktır.

Tarihi Akın Pasajı, Havra Sokağı’nda, Ets Hayim Sinagogu’na bitişik konumdadır.

Tarihi Akın Pasajı içerisine sonradan eklenmiş betonarme kolon, kiriş ve döşemeler kaldırılmış, yığma dış duvarları onarılmış, tamamen hasar görmüş çatı aslına uygun şekilde yenilenmiştir. Bina içerisinde çelik taşıyıcı sistem ile iki kat oluşturulmuş, çatı yükü çelik strüktüre aktarılmıştır. Birinci restitüsyon döneminde yer alan 1. kattaki hancı odası aslına uygun şekilde restore edilmiştir.

Tarihi Akın Pasajı mal sahiplerinden restorasyon karşılığı uzun dönem kiralanmıştır.

Mimari projeleri Öget Mimarlık tarafından hazırlanmıştır. Restorasyon uygulaması Standart Madencilik Peyzaj İnş. Eml. San. Tic. A.Ş. tarafından gerçekleştirilmiştir.

Restorasyon Öncesi