Model

Satın Alma


Project Status

Proje Tamamlandı

100%

Function

Kentsel Adalet ve Eşitlik Şube Müdürlüğü

About the Project

Mavi Kortejo, Basmane Bölgesinde, Smyrna Agorası yakınında yer alan bir kortejo/aile evi yapısıdır.

Bina yakın geçmişe kadar aile evi olarak kullanılmaktaydı. 2017 yılında ender yapı olarak tescillenmiştir.

2017 yılında TARKEM tarafından satın alınmıştır.

Tarihi Kemeraltı Çarşısı’nın devamı niteliğinde olan Mezarlıkbaşı semtinde, Smyrna Agorası Kazı Alanı’na açılan 945 Sokak üzerinde bulunmaktadır. Yapının yanıbaşında Tarihi Basmane Lüks Hamamı yer alır.

Bina, kortejo yaşam biçimini izleyecek şekilde, banyoların, tuvaletlerin, mutfak ve bahçenin ortak kullanıldığı günümüz konaklama tesisi, hostel olarak işlevlendirilecektir. Başta sırt çantalı turistler ve öğrenciler olmak üzere tarihi alanda konaklamak isteyen misafirler için uygun fiyatlı, kaliteli bir konaklama olanağı yaratacaktır. Ziyaretçiler tarihi bir alanda, özel bir binada, tarihi yaşayarak deneyimleme fırsatı bulacaklardır.

Yapı bodrum ve iki kattan oluşan ana bina ve ana binaya bağlı olarak avlu meydana getirmek üzere eklenmiş tek katlı hacimlerden oluşmaktadır. İki katlı binanın zemin ve birinci katında ortak kullanılan banyolar ve toplam altı adet oda bulunmaktadır. Tek katlı kısımlarda odalar, engelli tuvaleti, mutfak ve yönetici odası yer almaktadır. Ana binanın bodrum katında çamaşırhane, depo gibi servis mekanları bulunacaktır. Avlu misafirler tarafından rekreasyon alanı olarak kullanılacaktır.

Kortejo İspanyolca kökenli “çiftlik evi” anlamına gelen bir kelimedir. Mimari kökenleri Roma Dönemi’nin avlulu villalarına, Pers Dönemi’nde Anadolu’yu boydan boya kat eden ticaret yolu (Kral Yolu) üzerinde inşa edilen kervansaraylara benzerlik taşır. Bizans Dönemi’nde Yahudilerin Tecriti sırasında zorunlu olarak yapılan, yüksek duvarlarla çevrili tek girişli yapılar ilk örnekleri olarak ortaya çıkmıştır.

Genellikle avlunun etrafında konumlanmış 8-10 m²’lik odalarla, yine avluya ya da ortak koridora açılan ortak mekanlardan oluşmaktadır.  Odalarda banyo, tuvalet ya da mutfak bankosu bulunmaz. Banyo ve mutfak hacimleri ortak kullanılır.

Mimari projeleri İmge Mimarlık tarafından çizilmiştir. Aile evi yaşam biçimini izleyecek şekilde hostel olarak işlevlendirilmiştir.

Pandemi koşulları nedeni ile geçici bir süre ile İzmir Büyükşehir   bağlı Sosyal Projeler Daire Başkanlığı taraffından Kentsel Adalet ve Eşitlik Birimi olarak kullanılmaktadır.

Restorasyon Öncesi