Model

Satın Alma


Project Status

Restorasyon Uygulaması

90%

Function

Tarihi Butik Otel

About the Project

Tevfik Paşa Konağı, Basmane Bölgesinin, en büyük tarihi konağıdır. Dönertaş Sebili ve Hatuniye Camisi’ne komşudur. Konağın bulunduğu parsel dahilinde bir tarihi kıraathane, bir dükkan, üç katlı bir otel binası ve üç adet müştemilat yapısı bulunmaktadır. Ayrıca 945 Sokak’tan girilen iki katlı “Pembe Konak”ın TARKEM tarafından projeye dahil edilmesiyle Tevfik Paşa Konakları projesi genişletilmiştir.

Projeye konu olan 120 ve 125 parsellerin toplam alanı 991 m², proje bütününde brüt inşaat alanı 1850m² dir.

Proje dahilindeki tüm binalar tescilli tarihi eserdir.

Tevfik Paşa Konakları, butik otel olarak işlevlendirilmiştir. Geçmişinde de otel olarak hizmet veren yapılar; yerli ve yabancı turistler için şehir merkezinde, Basmane’nin tarihi dokusunda, konforlu, huzurlu bir konaklama hizmeti sunacaktır.

Mimari Projeleri Umart Mimarlık tarafından çizilmiştir.

Tevfik Paşa Konakları İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bölgede gerçekleştireceği konaklama projeleri ile bütünleşik olarak hayata geçirilecektir.

Proje dahilinde 1546 ada 120 parselde konağın iki katlı ana binası otele dönüşüm esnasında asma kat ile üç katlı hale getirilmiştir. Ana binada ayrıca bodrum kat da bulunmaktadır. Bitişiğindeki iki adet müştemilat yapısı geçmişte konut olarak kullanılmıştır. Arka bahçesindeki iki katlı konut binası içinde müstakil bir hamam bulunmaktadır. 1546 ada 125 parselde bulunan Pembe Konak yakın geçmişe kadar kullanılmakta olan bir konuttur. Restitüsyon verilerine sadık kalınarak oluşturulan butik otel projesi dahilinde yaklaşık yüz yatak kapasitesine ulaşılacaktır. Tarihi hamam restore edilerek otel misafirlerinin kullanımına açılacaktır. Tarihi kıraathane günümüzdeki işlevi ile çalışmaya devam edecek, otel misafirlerine de hizmet verecektir.

Tevfik Paşa Konağı 2017 yılında, Pembe Konak 2018 yılında TARKEM tarafından satın alınmıştır.