Model

Ortak Proje


Project Status

İnşaat Ruhsatı Başvurusu Yapıldı

80%

Function

Kafe/Restoran Mutfak Sanatları, Etkinlik Merkezi

About the Project

Havralar Bölgesi’nde merkezi bir konumda bulunan Ali Galip Eski Çikolata Fabrikası (ALGA), özgün mimarisi, konumu, ev sahipliği yaptığı işletmenin tarihi ile çok önemli iki yapıdan oluşmaktadır.

Projeye konu olan binalar Güzelyurt Mah., Havra Sokağı ile kesişen 926 Sokak üzerinde yer almaktadır.

Proje biri tescilli diğeri tescilsiz iki binadan oluşmaktadır. Tescilsiz yapı bodrum kat ve üç kattan oluşurken, tescilli yapı üç katlıdır. Proje brüt alanı yaklaşık 1650 m² dir.

Her iki yapı da inşa edildikleri dönemleri yansıtan özgün cephe karakterlerine sahiptir.

Betonarme taşıyıcı sistem ile inşa edilmiş binalar yapısal olarak güçlendirilecektir. Zemin katta bölge mutfağına has yemeklerin sunulduğu bir restoran, üst katlarda mutfak atölyeleri ve çok amaçlı salon işlevi ile Salih Seymen Mimarlık Bürosu tarafından projelendirilmiştir.

ALGA’nın varisleri ile bir sözleşme yapılarak ALKEM isminde bir şirket kurulmuştur. Binaların günümüzdeki sahipleri şirketin işleyişiyle ilgili her türlü konuda yetkilidir.

Fabrikanın eskiden sahip olduğu iki parselin de dahil edildiği projesine göre; gastronomi, çikolata müzesi, mutfak sanatları, tasarım ve sanatın her türlü etkinliğine ev sahipliği yapacak bir merkez olması planlanan ALGA, projesi tamamlandığında 926 Sokak ve Kemeraltı’nın önemli etkinlik mekanlarından birine dönüşecek, Havralar Bölgesi’nde özellikle gençler için bir cazibe noktası haline gelecektir.